Mikas vyzval úrady verejného zdravotníctva, aby v prípade kritickej situácie uzatvárali školy

Mikas vyzval úrady verejného zdravotníctva, aby v prípade kritickej situácie uzatvárali školy
Zdroj foto: TA3 / David Duducz
Hlavný hygienik SR Ján Mikas vyzval všetkých 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva, aby v prípade alarmujúcej situácie v regióne uzatvárali školy.

Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.  Regionálne úrady už v súčasnosti v okresoch pristupujú k zatváraniu jednotlivých škôl, kde sa nákaza šíri. 

"Regionálne úrady verejného zdravotníctva v Rožňave a vo Vranove nad Topľou po zhodnotení situácie k tomuto kroku pristúpia a od pondelka 29. novembra plošne prerušia vyučovanie vo svojich územných obvodoch na stredných školách a druhom stupni základných škôl," uviedla Račková. Dodala, že vyhlášky týchto regionálnych úradov sú už zverejnené vo Vestníku vlády SR.

Viaceré úrady podľa Račkovej požiadali o zvolanie regionálnych krízových štábov, pandemických komisií či bezpečnostných rád, na ktorých bude podrobne preberaná epidemiologická situácia. Plošné zatváranie škôl bude hlavnou témou. 

"Regionálne úrady verejného zdravotníctva majú pri plošnom zatváraní škôl vo svojich územných obvodoch plnú podporu hlavného hygienika," zdôraznila Račková.

Školy ostanú napriek tzv. lockdownu od pondelka otvorené. Zatvoria sa základné umelecké školy, centrá voľného času, jazykové školy i krúžky a mimoškolské aktivity. Šéf školského rezortu Branislav Gröhling v piatok obhajoval rozhodnutie ponechať napriek inému názoru konzília otvorené školy. 

Dáta, ktorými ministerstvo disponuje, kontinuálne potvrdzujú, že školy nie sú ohniskami infekcie. Minister sa obáva, že dočasné zatvorenie škôl by sa napokon predlžovalo, čo by malo výrazne negatívny vplyv na vzdelanie detí, ale aj na ich duševnú a sociálnu pohodu.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá