Vo veku 86 rokov zomrel zakladateľ hinduistickej Šivovej armády

Vo veku 86 rokov zomrel zakladateľ hinduistickej Šivovej armády
Zdroj foto: SITA
Vo veku 86 rokov zomrel v sobotu v Mumbai po dlhej chorobe kontroverzný indický politik Bal Thackeray, zakladateľ hinduistickej nacionalistickej strany Šivova armáda (Šiv séná). Kremácia jeho tela sa uskutoční dnes.

Ako informovali agentúry DPA a AP, Thackeray začínal ako karikaturista v indických denníkoch. Po vstupe do politiky sa vypracoval na jedného z najrozporuplnejších politikov, ale v Indii sa tešil statusu politického gurua. Bol považovaný za protipakistanského nacionalistu, ktorý podnecoval napätie medzi hinduistami a moslimami. On sám tvrdil, že nie je proti moslimom, len proti tým, ktorí sú propakistanskí.

Po oznámení jeho smrti sa mnohé obchody a stánky vo finančnej metropole Indie - Mumbai, ktoré je baštou jeho strany, zavreli a pred Thackerayovým domom sa zišli stovky jeho prívržencov. Na miesto polícia vyslala posily.

Thackeray založil svoju stranu Šivova armáda v roku 1966 ako hnutie, ktorého cieľom je chrániť záujmy obyvateľov štátu Maháraštra, ktorí boli podľa jeho názoru ohrození prílevom imigrantov z iných častí Indie do metropoly štátu Mumbai, ale aj do iných veľkých miest.


Thackeraya indické úrady obvinili zo zodpovednosti za rozpútanie nepokojov medzi hinduistami a moslimami, v ktorých od decembra 1992 do januára 1993 prišlo o život najmenej 900 ľudí.


V roku 2002 a opäť v roku 2008 vyzval hinduistov, aby vytvárali samovražedné komandá a útočili na moslimov.


Postavil sa aj proti tomu, aby India hrala kriketové zápasy s Pakistanom, pričom aktivisti jeho strany v rokoch 2003 a 2005 usporiadali protestné akcie, v rámci ktorých ničili kriketové ihriská. Bol aj proti obnoveniu kriketových zápasov medzi oboma štátmi, naplánovanému na december, pričom tvrdil, že Pakistan ešte nepotrestal páchateľov teroristického útoku z roku 2008 v Mumbaji.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá