Vtáčia chrípka sa potvrdila v súkromnom chove hydiny v Dunajskej Strede, informovala veterinárna správa

Vtáčia chrípka sa potvrdila v súkromnom chove hydiny v Dunajskej Strede, informovala veterinárna správa
Zdroj foto: TASR
Vtáčia chrípka sa potvrdila v súkromnom chove v Dunajskej Strede. Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa SR.

"Národné referenčné laboratórium pre vtáčiu chrípku (aviárnu influenzu) vo Zvolene oznámilo 19. novembra 2021 pozitívny výsledok vyšetrenia na vtáčiu chrípku H5N1 v SR v chove hydiny. Choroba bola zistená v súkromnom chove dospelej hydiny u drobnochovateľa nosníc kury domácej v Dunajskej Strede," spresnili veterinári.

V chove, kde bolo chovaných 11 nosníc a tri kohúty, bol podľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR pozorovaný náhly zvýšený úhyn troch nosníc a jedného kohúta.  Následne v krátkom časovom období uhynula aj ostatná hydina v chove bez pozorovaných klinických príznakov.

Predbežným šetrením sa podľa veterinárnej správy predpokladá nakazenie chovu voľne žijúcim vtáctvom, pretože hydina mala prístup do vonkajšieho prostredia.

Miestne príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa v Dunajskej Strede nariadila opatrenia zamerané na tlmenie choroby, jej kontrolu a zabránenie šíreniu nákazy v ochrannom pásme s polomerom 3 kilometre okolo ohniska a v pásme pozorovania s polomerom 10 kilometrov okolo ohniska.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá