Ak ste prekonali covid, od pondelka máte rovnaké možnosti ako zaočkovaní

Ak ste prekonali covid, od pondelka máte rovnaké možnosti ako zaočkovaní
Zdroj foto: TASR/František Iván
Režim kompletne zaočkovaných osôb sa od pondelka mení na režim OP (očkovaný/prekonaný). Znamená to, že osoby, ktoré prekonali Covid-19 v období pred nie viac ako 180 dňami, budú mať rovnaké možnosti ako kompletne zaočkované osoby.

Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Pod označením OP sa rozumie osoba najmenej 14 dní po aplikácii druhej dávky vakcíny s dvojdávkovou schémou, avšak nie viac ako jeden rok po aplikácii poslednej dávky. 

Rovnako pod označenie spadá osoba najmenej 21 dní po aplikácii prvej dávky vakcíny s jednodávkovou schémou, avšak nie viac ako jeden rok po aplikácii poslednej dávky. Zaraďuje sa sem aj osoba najmenej 14 dní po aplikácii prvej dávky vakcíny, ak bola prvá dávka podaná v intervale do 180 dní od prekonania Covid-19, avšak nie viac ako jeden rok po aplikácii poslednej dávky.

Označenie OP sa týka aj osôb, ktoré prekonali Covid-19 pred nie viac ako 180 dňami a mali ho potvrdený RT-PCR testom, či detí do 12 rokov po prekonaní Covid-19 pred nie viac ako 180 dňami. 

"Potvrdenie vydá pediater aj na základe pozitívneho výsledku antigénového testu vykonaného do 15. novembra," spresnil Úrad verejného zdravotníctva.

Rovnaké možnosti ako zaočkovaní budú mať aj osoby, ktoré prekonali Covid-19 pred viac ako 180 dňami a boli zaočkovaní jednou dávkou vakcíny podanej do 180 dní od prekonania ochorenia, deti mladšie ako dva roky a deti od dvoch do 12 rokov a dvoch mesiacov s negatívnym výsledkom antigénového testu, ktorý je platný 48 hodín od odberu, alebo PCR/LAMP testu, ktorý je platný 72 hodín od odberu.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá