V piatok si dajte pozor na silný vietor, varujú meteorológovia. Upozornili aj na smog

18.11.2021 20:38

V piatok 19. novembra bude veterno najmä na horách. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu prvého stupňa pred vetrom na horách, informuje o tom na svojom webe.

shmú vietor veterno dáždnik rúško dážď počasie 1140 px (SITA/AP)
Foto: SITA/AP

Výstraha platí od piatka od 6.00 h do soboty 20. novembra do 7.00 h v okresoch Ružomberok, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad, Banská Bystrica a Brezno. V týchto okresoch sa na horách nad pásmom lesa miestami očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 110 až 125 kilometrov za hodinu a/alebo priemernú rýchlosť 70 až 85 kilometrov za hodinu. "Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, no predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo," uviedli meteorológovia.

V okolí obce Veľká Ida a Košíc platí upozornenie na smogovú situáciu pre prachové častice PM10. Meteorológovia uviedli, že príčinou smogovej situácie sú vysoké emisie prachových častíc PM10 z vykurovania pevným palivom a z priemyselných zdrojov. Upozornenie platí až do odvolania.

Zároveň SHMÚ vydal informáciu pre oblasť Humenného, kde došlo v predchádzajúcich hodinách k prekročeniu informačného prahu pre PM10. Avšak nenastali podmienky na vydanie upozornenia na smogovú situáciu a v najbližších 24 hodinách sa očakáva zlepšenie rozptylovej situácie.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok
Sledujte ta3 na Google news po kliknuti zvoľte "Sledovať"