Bielorusi letecky prevážajú do Iraku stovky migrantov, ktorí sa chceli dostať do Európskej únie

TA3 TASR
18.11.2021 15:55

Lietadlo, na ktorého palube je 431 migrantov z Iraku, odštartovalo vo štvrtok popoludní z Minska do Bagdadu, s medzipristátím v irackom meste Arbíl.

Rozhlasová stanica Echo Moskvy v tejto súvislosti citovala vyjadrenie irackého konzula v Rusku Mádžida Kíláního, ktorý vysvetlil, že do Bagdadu "sa vracajú Iračania, ktorí sa chceli, no nemohli dostať z Bieloruska do Poľska alebo Litvy".

Iracká diplomatická misia okrem toho – podľa Echa – "dala jasne najavo", že žiadne ďalšie lety do Minska sa zatiaľ neplánujú. Zámer repatriovať viac ako 300 občanov Iraku, ktorí uviazli na hraniciach Bieloruska, oznámili iracké úrady v stredu. Podľa agentúry BelTA na odlet do Bagdadu čakalo vo štvrtok na letisku v Minsku veľa mladých ľudí a rodín s deťmi.

Hovorca irackého ministerstva zahraničných vecí Ahmad Saháf podľa agentúry Interfax dodal, že lietadlo bude mať medzipristátie v hlavnom meste irackého Kurdistanu, Arbíle, a následne poletí do Bagdadu. Irak pred niekoľkými dňami oznámil, že pozastavuje lety do Minska pre kritickú situáciu s migrantmi na bielorusko-poľských hraniciach.

Podľa bieloruských úradov sa v súčasnosti na území krajiny nachádza takmer 7-tisíc migrantov a približne 2-tisíc z nich je na hranici s Poľskom. Ich cieľom je dostať sa na územie EÚ. Minsk navrhol Európskej únii, aby bol pre týchto migrantov vytvorený humanitárny koridor do Nemecka, informovalo vo štvrtok Echo Moskvy.

Zvýšený prílev nelegálnych prisťahovalcov, ktorí sa pokúšajú dostať do EÚ cez Bielorusko, evidujú Poľsko, Litva a Lotyšsko niekoľko posledných mesiacov. Akútna fáza krízy na bielorusko-poľskej hranici pokračuje od začiatku minulého týždňa, keď sa k hraniciam priblížilo niekoľko tisíc migrantov z Blízkeho východu a Afriky v nádeji, že preniknú na územie EÚ.

EÚ obviňuje Bielorusko, že chaos pri hraniciach EÚ spôsobilo zámerne tým, že nepúšťa späť nelegálnych migrantov z krajín Blízkeho východu a Afriky, ktorých úrady pohraničných štátov EÚ odmietajú prijímať.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok