Premiér položil veniec k pamätníku Brána slobody v bratislavskom Devíne. Ďalší politici pridávajú vyhlásenia

TA3 TASR
17.11.2021 13:24

Sloboda neotvára dvere pre násilie a agresiu, ale pre zodpovednosť. Ak chceme, aby sloboda a demokracia žili na Slovensku pevne, potrebujeme investovať do vzdelania, ktoré vychováva k pokore, úcte, láske i odvahe. Vyhlásil to premiér Eduard Heger, ktorý položil veniec pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu k pamätníku Brána slobody v bratislavskom Devíne.

"Kapitola násilia sa uzavrela, aj tento pamätník hovorí o stovkách obetí, ktorí zahynuli v diktatúre. Otvorila sa nová kapitola a ľudia, ktorí nám vymohli demokraciu a slobodu, ich uvádzali do života. Priniesť slobodu, rozvinúť ju a zakoreniť v mysliach ľudí nie je po 32 rokoch vôbec jednoduché. Sloboda je spojená so zodpovednosťou," pripomenul premiér.

Za slobodu a demokraciu vďačíme podľa Hegera ľuďom, ktorí boli odvážni, cieľavedomí a enormne nasadení. "Vďaka patrí aj občanom, ktorí im vyjadrovali silnú podporu," uzavrel.

Remišová a Šeliga k Nežnej revolúcii

Najväčšou výzvou pre občanov po Novembri ´89 je uniesť znovunadobudnutú slobodu a zodpovednosť, ktorá z nej vyplýva. Vyhlásila to predsedníčka Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová. Jej stranícky kolega, poslanec Juraj Šeliga pripomenul, že skutočnou demokraciou je schopnosť neustále diskutovať.

"Nežná revolúcia nás zbavila kultúry strachu. Dnes sa už ľudia nemusia obzerať cez plece, či ich niekto nepočúva a za vyslovený názor sa neposielajú občania do väzenia a do uránových baní. Dnes je výzva opačná - uniesť slobodu slova a vysloveného názoru. Neurážať, neznevažovať náboženské cítenie alebo presvedčenie iných, aj keď s ním nesúhlasíme, nenávistné prejavy tlmiť, nie vyvolávať, spoločnosť spájať, nie stavať nezmieriteľné hradby," uviedla Remišová v stanovisku.

Šéfka Za ľudí pripomenula, že totalitná vláda komunistov, ktorá trvala viac ako 40 rokov, zničila životy desaťtisícom ľudí, ktorí sa previnili len tým, že odmietli byť prisluhovačmi režimu, nevzdali sa svojej viery, demokratických hodnôt, alebo len pochádzali zo "zlej" rodiny.

"Odkaz Nežnej revolúcie je uvedomenie si vlastnej zodpovednosti - ako za seba, tak za štát. Rovnako je s tým spojená naša schopnosť počúvať sa. Snaha počuť a pochopiť toho druhého je to, čo nás môže posunúť dopredu. Pretože to je skutočná demokracia, schopnosť neustále diskutovať. A nad tým celým stojí vzájomná úcta. Nežná revolúcia bola nežnou, pretože naši rodičia a starí rodičia porazili totalitu bez jediného výstrelu," vyhlásil Šeliga.  

Šipoš hovorí o veľkom sviatku demokracie

Hnutie OĽANO považuje 17. november za veľký sviatok demokracie, symbolizujúci občiansku súdržnosť a odvahu postaviť sa za ľudské práva a spravodlivosť. Uviedol to predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš pri príležitosti 32. výročia Nežnej revolúcie. Minister obrany Jaroslav Naď si výročie pripomenul pri Pamätníku popravených a umučených politických väzňov komunizmu na cintoríne v bratislavskej Vrakuni, kde položil veniec.

"Je iróniou, že opoziční politici a extrémisti, ktorí týmto výročím vždy chronicky opovrhovali, majú tú odvahu ho dnes zneužívať na demonštrácie a rozoštvávanie verejnosti. Výročie Nežnej revolúcie dôstojne oslávime na sneme hnutia, ktorý sa uskutoční práve 17. novembra a prebehne v zmysle platných protiepidemických opatrení," doplnil Šipoš.

Minister obrany apeluje na spoločnosť, aby si nikdy neprestala vážiť a ctiť slobodu, demokraciu a mier, pretože nie sú a nikdy nesmú byť samozrejmosťou. "Toto miesto a pamiatka na všetky obete komunistického režimu sú bolestivou spomienkou, ktorá je spätá so 17. novembrom. Uctime si tých, ktorých odvaha predčila strach a obavy z vyjadrenia vlastného názoru," vyhlásil Naď. Treba dať podľa neho najavo, že extrémizmus a radikalizmus v demokratickej spoločnosti nemá miesto.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok