Covid vzal deťom školy. S učiteľmi pracujú v bani a namiesto vzdelávania hľadajú zlato

TA3 ČTK
17.11.2021 08:00

Uganďan Mathias Okwako oblečený do školskej uniformy vstupuje do bahna a začína svoju každodennú prácu - ťažbu zlata. Má k tomuto vzácnemu kovu bližšie než k inej vzácnosti vo svojej krajine - k vzdelaniu. Ugandské školy sú pre pandémiu covidu zatvorené úplne alebo čiastočne vyše 78 týždňov, čo je podľa OSN najdlhšie prerušenie výučby na svete.

Uganda
TASR/AP (ilu)

Informovala o tom agentúra AP. Mathiasovu školu a močiar, v ktorom mnoho školákov hľadá zlato, delí iba cesta. Niektorými triedami prerastá burina, rámy okien niekto ukradol ako palivové drevo. Iná škola neďaleko ponúkla svoje priestory nájomníkom.

Žiačky otehotneli alebo sa vydali

Väčšina ugandských štátnych škôl nie je schopná zorganizovať on-line výučbu. Niektorí žiaci vstúpili medzitým do manželstva, niektoré dievčatá nechcene otehotneli. Iní, ako napríklad 17-ročný Okwako, si našli prácu. Pandémia "vyrobila" vydedencov a stratená generácia bývalých žiakov teraz "hľadá spôsob, ako žiť", uviedol Moses Mangeni z úradu miestnej vlády v Busii, kde žije Okwako.

Pandémia zasiahla do života detí na celom svete. Podľa organizácie Save the Children vyvolala "najrozsiahlejšiu krízu výučby našej doby". V októbri táto organizácia oznámila, že zrútenie školstva hrozí v 48 krajinách vrátane Ugandy. Najhoršia situácia je v subsaharskej Afrike, ktorá je známa tým, že tam deti často vzdelanie nedokončia, a že tam nie je dostatok kvalifikovaných učiteľov. So zaistením výučby sa potýka mnoho krajín. V Mexiku, v ktorého niektorých oblastiach je zlý prístup k internetu, zaviedli televíznu výučbu. Aj tak však milióny detí nie sú v školách a pribúda medzi nimi kriminalita, tehotenstvá a domáce násilie. Dostupnosť výučby je obmedzená aj v Iraku.

Bohatšie štáty si poradili rýchlejšie. Kuvajtské školy neboli vybavené na zaistenie online vyučovania a výuka bola vlani na sedem mesiacov prerušená. Bohatý štát ale investoval do internetovej výučby 212 miliónov dolárov, a všetky školy potom boli schopné poskytnúť online vyučovanie. 

Zlato hľadá v školskej uniforme

Uganda zavrela školy vlani v marci, krátko po prvom potvrdenom prípade nákazy v Afrike. Časť tried sa otvorila tento rok vo februári, ale v júni, keď krajina zápasila s novou vlnou, bola vyhlásená celková uzávera. Teraz je Uganda jedinou africkou krajinou, kde zostávajú školy zatvorené. Prezident Yoweri Museveni povedal, že sa znovu otvoria v januári. Denne tam teraz pribúda 70 nových prípadov infekcie, a registrujú dve úmrtia denne. Zo 44 miliónov občanov má ukončenú vakcináciu 700-tisíc ľudí.

Prvá dáma Janet Museveniová, ktorá je ministerkou školstva, odmieta kritiku, že vláda pre deti nič nerobí. "Prečo nie sú naše deti doma v bezpečí? Čo sa stalo s rodinami?" pýtala sa v októbrovom prejave. Uganďania tvrdia, že vláda nedokázala nájsť alternatívy k zaisteniu výučby. Sľubované lekcie vysielané rozhlasom sa nikdy nekonali, na vidieku deti nemajú vôbec učebné pomôcky.

V Busii bolo už pred pandémiou bežné vidieť v uliciach deti predávať tovar, teraz je to iba horšie. Okwako chodí hľadať zlato v školskej uniforme, pretože iné oblečenie nemá. Prácu si vraj našiel, pretože sa nudil, ale ľutuje, že po únavnom dni nemá energiu učiť sa sám. "Nemám čas čítať. Keď otvorím knižku, zaspím a spím až do druhého dňa," uviedol.

V bani pracujú aj učitelia

Deti hľadajú na pražiacom slnku zlato vedľa dospelých, medzi ktorými sú aj ich učitelia. Práca je spojená s rizikom, niekedy sa tam ľudia bijú, a pár detí si pri hľadaní zlomilo končatiny. Za dennú prácu si možno zarobiť dva doláre, čo stačí na nákup obnosených topánok. Okwako je hrdý, že bol za zárobok schopný kúpiť dve prasiatka. Iné deti pomáhajú rodine, väčšinou nakupujú soľ alebo mydlo. 

"Chodíme si sem zarobiť peniaze," uviedla 16-ročná Annet Autaová, ktorý vymýva piesčitú zem, v ktorej sa zachytil zlatý prach. Využíva sa pri tom vysoko toxická ortuť. Práca ale tiež poskytuje určitú ochranu, ktorú tí, ktorí zostali doma, nemajú. Aitaová tvrdí, že má šťastie, pretože niektoré jej známe, čo sú doma, sú teraz tehotné.

Učiteľ Francis Adungosi v bani pracuje nepretržite, a myslí si, že ak sa bude mať vrátiť do školy, bude musieť prejsť školením. "Zvládnuť tie deti bude náročné, niektoré dievčatá sú tehotné, ďalšie sa vydali," hovorí.

Mnohí sa do školy nevrátia. "Nepamätám si, čo sme kedysi čítali, tak na čo sa vracať?" odpovedali bývalí žiaci vo výskume vplyvu pandémie na žiakov v Bosii. Učiteľka Emmy Odillová zo školy, kam chodil Okwako, očakáva, že z pôvodných 400 detí sa vráti zlomok. Riaditeľ súkromnej školy, ktorá je vedľa tej prenajímanej, Bosco Masaba, je tiež skeptický. Časť dievčat si podľa neho našla prácu v domácnosti v susednej Keni. "Niektorí stratili všetku nádej," tvrdí Masaba.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok