Čaplovič: Výsledkom projektu za 13 miliónov je jedno CD

Aktualizované:
Výsledkom projektu Rezortný informačný systém za takmer 13 miliónov, ktorý sa pripravuje od roku 2000, je podľa ministra školstva Dušana Čaploviča jedno CD.

Audit odhalil prešľapy

Čaplovič na dnešnej tlačovej besede prezentoval výsledky zahraničného auditu tohto projektu. Učitelia základných škôl podľa šéfa rezortu žiadajú, aby sa projekt konečne dotiahol do konca. „Jediné, čo učitelia dostali v roku 2011, boli prístupové kódy, aby vstúpili do toho systému. Keď do neho vstúpili, nenašli tam takmer nič,“ povedal Čaplovič.

Výsledok auditu RIS, ktorý realizovala zahraničná firma, odhalil podľa ministra množstvo závažných prešľapov zo strany bývalého riaditeľa Ústavu informácií a prognóz v školstve Romana Baranoviča a rezortu školstva. Kvôli projektu už prišiel o miesto šéf sekcie informatiky na ministerstve Ivan Šiagi.

Zároveň minister požiadal nového riaditeľa ÚIPŠ Juraja Homolu, aby do dnešného dňa odvolal riaditeľa Odboru RIS v ústave Vladimíra Pokojného. Ministerstvo momentálne urýchlene pripravuje aj právne kroky.

„Na základe analýz a dôkazov zanalyzovaných zo strany právnikov rozhodnem a budem konať,“ odpovedal Čaplovič na novinársku otázku, či zvažuje podať trestné oznámenie na exriaditeľa ÚIPŠ Romana Baranoviča.

Zákazku dostala firma Edea

Minister mu vyčíta, že pri svojom nástupe do funkcie v roku 2010 proti nefunkčnému projektu nezakročil, ale naopak, doplatil firme, ktorá projekt realizovala 1.300.000 eur. Deň pred zaplatením mal okrem toho podpísať ďalší dodatok. Ten do celého projektu podľa Čaploviča priniesol chaos. „Dokonca je evidentné, že pán Baranovič cielene donútil realizujúcu firmu dodávať aj to, čo nikdy nebolo predmetom súťaže,“ dodal.

Okrem toho mal bývalý riaditeľ ÚIPŠ nariadiť realizáciu rôznych školení k projektu. Podľa ministra nie je náhoda, že zákazku dostala priamym zadaním prostredníctvom hlavného dodávateľa firma Edea partners, v ktorej niekedy figuroval poslanec za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý.

Od januára minulého roka sa RIS spojil s projektom Debyrokratizácia a Beblavý mal zastávať funkciu podpredsedu jeho riadiaceho výboru. „A tak, na pokyn Baranoviča, ako uvádza audit, bez akejkoľvek súťaže nabiehali na účet Edea partners obrovské peniaze,“ podčiarkol Čaplovič.

Cieľom projektu RIS bolo zhromažďovanie informácií o žiakoch, učiteľoch či financovaní jednotlivých škôl. Tieto údaje by využíval podľa ministra rezort pri rozhodovaní, prognózovaní a tvorbe analýz, ale slúžili by aj učiteľom či odborným zamestnancom. Čaplovič chce systém spustiť, no nechce naň míňať žiadne ďalšie peniaze. „Čakám najprv, čo bolo vyfakturované rôznymi dodatkami. Teraz je povinnosťou realizovať tie úlohy, ktoré mali byť zaplatené,“ povedal.

Beblavý hovorí o špinavej kampani

"Už niekoľko mesiacov voči mne niekto neznámy viedol špinavú kampaň; anonymy do novín, sfalšovaný akože-môj list poslancom NR SR, najatá PR agentúra. Prvýkrát v politike som podal trestné oznámenie a vyšetrovateľ začal trestné stíhanie voči neznámemu páchateľovi. Dnes minister Čaplovič úplne roznaké lži porozprával na tlačovke, takže konečne viem, kto za tým stál," napísal v reakcii na Facebooku poslanec Beblavý.

Tlačová beseda ministra Čaploviča

Baranovič: Cenu sme znížili o 770 tisíc

Závery auditu sú podľa bývalého riaditeľa Ústavu informácií a prognóz v školstve Romana Baranoviča plné nepravdivých obvinení a vykonštruovaných prepojení, ktoré sa nezakladajú na realite.

Čaplovič vyhlásil, že výsledkom projektu za takmer 13 miliónov eur je jedno CD. Učitelia podľa neho dostali v roku 2011 kódy, a keď vďaka nim vstúpili do systému, nenašli v ňom takmer nič.

„V čase môjho odchodu boli aplikácie RISu niekoľko mesiacov testované desiatkami pracovníkov ústavu, ministerstva ako aj priamo riadených organizácií. Pýtam sa, čo testovali, keď podľa tvrdenia ministra je hotové len CDčko?“
reagoval vo svojom stanovisku Baranovič. Podľa jeho informácií je RIS pripravený na spustenie. „Nechápem, ako je možné, že si ho pán minister nenechal predviesť ľuďmi z ÚIPŠ,“ zdôraznil bývalý riaditeľ ústavu.

Čaplovič Baranovičovi vyčíta, že pri svojom nástupe do funkcie v roku 2010 namiesto rázneho postupu doplatil firme, ktorá projekt realizovala, 1.300.000 eur. Deň pred zaplatením mal okrem toho podpísať ďalší dodatok, ktorý podľa ministra priniesol do projektu chaos. Baranovič argumentuje, že dodatok, ktorý uzavrel, znižoval celkovú sumu projektu o 770.000 eur.

„Z nášho pohľadu dodatok podrobnejšie rozpracoval veci, ktoré v pôvodnej zmluve neboli jasne definované,“ povedal Baranovič. Podrobné stanovisko k tejto veci chce zaujať po tom, ako si podrobne preštuduje audit.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá