Pri Kováčikovom titule údajne nesedia dátumy

Pri Kováčikovom titule údajne nesedia dátumy
Zdroj foto: SITA
Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik použil PhD. na školskom dokumente skôr, ako titul získal, tvrdí Sme.

Minulý týždeň povedal, že od Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety dostal diplom 29. júna 2009. Na informačnom liste k predmetu sociálno-právna ochrana detí, ktorý na škole vypracoval ako vyučujúci, má pri mene PhD. už 14. apríla 2009.

Ako je to možné, nevysvetlil. „Neviem sa k tomu vyjadriť, to musí škola,“ reagoval v rozhovore pre Sme Kováčik.Škola odmietla záležitosť objasniť. „Ako súkromná škola nedostávame zo štátneho rozpočtu žiadnu dotáciu, nie sme povinnou osobou podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám, preto nebudeme podávať o svojich študentoch a zamestnancoch žiadne informácie,“ povedal denníku hovorca školy Ivan Bielik.

Na dokumente z apríla 2009 je ako garant študijného programu sociálna práca so zameraním na rómsku komunitu uvedený Tibor Loran. „Vôbec si to nepamätám. Človek si nemôže všetko pamätať.“

Kováčik tvrdí, že doktorát zo sociálnej práce má oprávnene. Považuje sa za odborníka v sociálnej práci, na škole učí trestné právo. Aký výskum zo sociálnej práce vykázal, aby mohol doktorát získať, škola nezverejnila. O jeho štúdiu prezradila iba to, že dizertačku venoval téme domáceho násilia. Špeciálny prokurátor nevidí dôvod na jej zverejnenie.

„Je v škole,“ hovorí. Škola prácu opäť neposkytla. Prístupná nie je ani v školskej knižnici. V oficiálnom životopise, ktorý má Kováčik na webe Generálnej prokuratúry SR, sa doktorát zo sociálnej práce nespomína. V kolónke vzdelanie je iba Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave ukončená v roku 1985. Kováčikov doktorát overovala Akreditačná komisia.

Preverovanie doktorandov nariadil minister školstva Dušan Čaplovič, keď Sme v auguste napísalo, že podpredseda parlamentu Ján Figeľ z KDH obhájil PhD. s dizertačkou, ktorá sociálnu prácu riešila iba okrajovo. Kontrolóri už preverovanie uzavreli. Výsledky neoznámili, čaká sa na prípadné pripomienky rektora školy Vladimíra Krčméryho a schválenie záverečnej správy.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá