Prípad nákupu testov stále nie je vyriešený. Rade ÚVO chýbajú členovia na prijatie rozhodnutia

TA3 TASR
6.11.2021 10:42

Rada Úradu pre verejné obstarávanie ešte nerozhodla o odvolaní Správy štátnych hmotných rezerv pri nákupe testov. Predseda úradu Miroslav Hlivák tvrdí, že prípad už mohol byť uzavretý, keď bola rada plne obsadená. Na hlasovaní dosiaľ nebol dostatočný počet členov na prijatie rozhodnutia. Štandardná lehota je 45 dní.

Úrad pre verejné obstarávanie budova 1140 px (TASR/Martin Baumann)
TASR/Martin Baumann

"Rada má mať deväť vymenovaných členov, momentálne ich je však len šesť. Tri miesta sú neobsadené, z toho vymenovanie dvoch kandidátov - externých členov rady - je v priamej kompetencii vlády," povedal Hlivák. Dodal, že svoju zákonnú kompetenciu si splnil, keď navrhol kabinetu, aby za podpredsedníčku úradu a zároveň členku rady vymenoval Zuzanu Krajčovičovú. O nominácii vláda zatiaľ nerozhodla.

"Predseda vlády Eduard Heger sa k tejto téme už niekoľkokrát opakovane vyjadroval a tieto vyjadrenia stále platia. Najprv bude vymenovaná Rada Úradu pre verejné obstarávanie a až potom podpredsedníčka," uviedla v reakcii hovorkyňa predsedu vlády Ľubica Janíková. Úrad vlády v septembri vyhlásil na dve miesta v rade výberové konanie, o výsledkoch zatiaľ neinformoval.

Predseda Rady Úradu pre verejné obstarávanie sa tiež ohradil voči vyjadreniu Transparency International, ktoré ho kritizovalo za nesprístupnenie prvostupňového rozhodnutia z júla. "Vo veci je prijaté rozhodnutie, až keď sa na výroku rozhodnutia zhodne nadpolovičná väčšina členov rady," zdôraznil s tým, že dosiaľ sa tak nestalo a vec je teda stále "živá".

Mimovládna organizácia si myslí, že na základe infožiadosti by malo byť poskytnuté aj prvostupňové rozhodnutie. Potvrdzuje to podľa nej súdna prax aj pri ďalších verejných inštitúciách. 

"Nevidíme preto žiadny zákonný dôvod, prečo by mal Úrad pre verejné obstarávanie svoje rozhodnutie naďalej tajiť a verejnosť musela na jeho detaily čakať možno aj ďalšie mesiace, až do verdiktu aktuálne paralyzovanej Rady Úradu pre verejné obstarávanie ," skonštatovali na sociálnej sieti.

Správa štátnych hmotných rezerv mala podľa rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie pri nákupe testov na ochorenie Covid-19 postupovať v rozpore so zákonom, konkrétne princípom transparentnosti a rovnakého zaobchádzania. Sporný je nákup v hodnote 3,9 milióna eur. 

Správa štátnych hmotných rezerv so zistením nesúhlasí a odvolala sa. Odmieta spochybnenie kvality testov pri jednej zo zmlúv. Rozhodnutie teda nie je právoplatné, rozhodnúť preto má Rada Úradu pre verejné obstarávanie .

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok