Proti jednej poisťovni vystúpili už aj lekárski odborári

Proti jednej poisťovni vystúpili už aj lekárski odborári
Zdroj foto: SITA
Ku kritikom zavedenia jednej poisťovne na Slovensku sa najnovšie pridalo i Lekárske odborové združenie (LOZ). Jeho predseda Peter Visolajský označil sumu niekoľko sto miliónov eur na odkúpenie či vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní za zle využitú.

Spolu s ďalšími svojimi odborárskymi kolegami preto predseda LOZ v utorok odovzdal na podateľni úradu vlády list so žiadosťou o skoré stretnutie s premiérom Robertom Ficom.

"Stačilo by, aby zdravotné poisťovne platili reálne platby za uskutočnené výkony, potom by nezostal priestor na neprimeraný zisk a nebolo by potrebné za obrovské verejné financie vykupovať zdravotné poisťovne," uviedol Visolajský, ktorý na túto skutočnosť chce upozorniť aj samotného premiéra. Okrem unitárneho systému chcú odborári s Ficom hovoriť i o napĺňaní memoranda, nakoľko podľa Visolajského sú už takmer ročné rokovania s ministerskou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou v tomto bode takmer bez progresu. "Vážime si snahu pani ministerky o vedenie rokovaní, no jej neustále odvolávanie sa na prerokovanie návrhov s pánom premiérom nás núti požadovať ďalšie rokovania už za prítomnosti predsedu vlády SR," povedal Visolajský.

Odborári chcú začať diskusiu o celkovej zmene zdravotného systému. Komplexnému riešeniu problémov by podľa nich pomohlo definovanie základného štandardu, ktorý by bol bezplatný, na ktorý by mali nárok všetci a nadštandardu, ktorý by bol hradený z dobrovoľného zdravotného pripoistenia. "Máme pripravený celý rad opatrení, ktoré by vylepšili slovenské zdravotníctvo a ušetrené prostriedky by bolo možné použiť na zvýšenie miezd všetkých zdravotníckych pracovníkov, nielen lekárov,“ zakončil Visolajský s tým, že po realizácii ich návrhov by potreba vykupovať poistný kmeň zo súkromných poisťovní bola otázna.

Projekt zavedenie jednej zdravotnej poisťovne vypracovaný ministerstvom zdravotníctva dostal od vlády zelenú na konci októbra. Následne v novembri by mala byť založená Spoločnosť pre unitarizáciu. V máji budúceho roka rezort predpokladá účinnosť transformačného zákona. K rokovaniam s akcionármi by štát mohol pristúpiť v októbri 2013. Unitárny systém by následne začal fungovať od januára 2014. V prípade, že štát pristúpi k vyvlastňovaniu, termín zavedenia jednej poisťovne sa presunie na júl 2014.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá