Súdnu mapu považujeme za politické rozhodnutie bez diskusie, tvrdia viaceré okresné súdy

3.11.2021 17:04

Okresné súdy Skalica, Partizánske, Kežmarok a Bánovce nad Bebravou vnímajú reformu justičného systému, súdnu mapu, ako politické rozhodnutie, ktoré bolo prijaté bez dostatočnej odbornej diskusie. Ich zrušením nebude podľa nich naplnený žiadny z cieľov a očakávaných výsledkov reformy.

súd súdy pojednávanie súdna sieň justícia 1140 px SITA/Branislav Bibel
Foto: SITA/Branislav Bibel

Súdy to uviedli v spoločnom stanovisku. "Nesúhlasíme so spôsobom komunikácie, respektíve nekomunikovaním s vedením dotknutých súdov o tak zásadnej veci, ako je zrušenie súdov," poukázali zamestnanci súdov. Uvedomujú si, že súdna moc nie je bez problémov a jej problémy treba riešiť. Súdnu mapu však nepovažujú za správny spôsob.

"Ako správnu cestu vnímame modernizáciu procesných predpisov, modernizáciu vybavenia súdov, zdokonalenie vnútorných systémov, zjednodušenie súdneho konania a v neposlednom rade aj posilnenie stavu a stabilizáciu sudcov a kvalitných administratívnych zamestnancov," spresnili zamestnanci súdov.

Sú zároveň presvedčení, že existencia štyroch okresných súdov je potrebná z hľadiska ekonomického, sociálneho, ale najmä z hľadiska dostupnosti občanov k spravodlivosti.

Tretia verzia súdnej mapy počíta so zrušením štyroch okresných súdov. Pôvodne sa ich počet mal znížiť z 54 na 30. Naďalej sa počíta so vznikom mestských súdov v Košiciach a Bratislave. Zostávajúce súdy ostanú ako pracoviská alebo sídla. Zrušiť by sa mali okresné súdy v mestách Partizánske, Skalica, Bánovce nad Bebravou a Kežmarok.

Zmena by sa mala týkať aj krajských súdov. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková plánuje ponechať všetkých osem pracovísk, pričom majú vzniknúť len tri obvody. Sídlom krajských súdov by tak mala byť Trnava pre západoslovenský obvod, Žilina pre stredoslovenský obvod a Prešov pre východoslovenský obvod. Zmena by mala nastať k 1. januáru 2023.  

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok