Česko má najviac nových prípadov nákazy koronavírusom od konca marca

2.11.2021 12:53

V Česku v pondelok zaznamenali 7591 nových prípadov nákazy koronavírusom – najviac od konca marca a približne o 77 percent viac než pred týždňom.

Platnosť niektorých testov by sa v ČR mohla skrátiť na deň. Meniť chcú aj karanténu
Foto: TASR/AP

Českému rozhlasu to v utorok povedal riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky Ladislav Dušek. Stúpa aj počet hospitalizácií s covidom: v pondelok ich bolo 1813, čo bolo o 185 viac než v nedeľu. Dovedna 284 pacientov sa nachádza na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Dve tretiny z pacientov, ktorých prijali na JIS v priebehu pondelka, tvorili nezaočkovaní.

Ako ďalej pokračoval Dušek, na JIS sa nachádzajú prekvapivo aj pacienti vo veku okolo 45 rokov. Za pondelok pribudlo 32 úmrtí s covidom, ich celkový počet tak dosiahol 30 807.  

Zaočkovať sa nechalo v priebehu pondelka 26 409 ľudí. Napríklad pred mesiacom bol denný počet zaočkovaných iba niečo cez tisíc. Reprodukčné číslo ukazujúce, koľko ľudí nakazí v priemere jeden infikovaný, je teraz na hodnote 1,30. "Vidíme nárast (infekcií) u dospelej populácie od 30 do 50 rokov, a to väčšinovo u neočkovaných. To však, samozrejme, môže byť skreslené aj tým, že očkovaní sa testujú oveľa menej než neočkovaní," upozornil Dušek.

Vlani v tomto období pribúdalo denne od 11-tisíc do 15-tisíc nových prípadov nákazy. Hospitalizovaných s covidom bolo vtedy okolo 7500 ľudí a vo vážnom stave bolo 1100 pacientov.
 

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok