Klimatický summit v Glasgowe otvorí princ Charles, kráľovná svoju osobnú účasť zrušila

Klimatický summit v Glasgowe otvorí princ Charles, kráľovná svoju osobnú účasť zrušila
Zdroj foto: TASR/AP (ilu)
Britský následník trónu princ Charles privíta prejavom svetových lídrov na pondelkovej otváracej ceremónii nadchádzajúceho klimatického summitu OSN v škótskom Glasgowe, známeho pod názvom COP26, oznámil v stredu jeho úrad.

Informovala o tom agentúra Reuters. Oznámenie prišlo deň po tom, o britská kráľovná Alžbeta II. zrušila svoju osobnú účasť na summite na základe odporúčania lekárov. Účasť 95-ročnej britskej panovníčky bola lákadlom pre svetových lídrov a jej zrušenie je pre podujatie v Glasgowe úderom, píše AFP.

Princ Charles (72), ktorý bude mať po boku svoju manželku Camillu, prednesie otvárací prejav podobne ako na klimatickom summite COP21 v roku 2015 v Paríži. Kráľovná Alžbeta II., ktorá sa nedávno nechala počuť, že ju iritujú svetoví lídri, ktorí hovorili o klimatickej zmene, ale nepodnikli nič pre to, aby ju riešili, sa plánovala v pondelok zúčastniť na večernej recepcii, píše AFP. Namiesto toho sa však predstaviteľom na summite prihovorí videoposolstvom.

Princ Charles väčšinu svojho života strávil kampaňami o environmentálnych otázkach. Tento mesiac uviedol, že má rovnaké obavy ako aktivistka Greta Thunbergová i ďalší, že politici len rozprávajú, nepodnikajú však dostatočné kroky. Na summite COP26 sa k nemu pripojí aj jeho starší syn princ William s manželkou Kate.

Klimatický summit sa uskutoční v dňoch 31. októbra až 12. novembra. Jeho hostiteľom je tento rok Británia, ktorá dúfa, že presvedčí lídrov na prijatie prísnejších klimatických cieľov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá