Z plagiátorstva je obvinený ďalší európsky politik. V práci údajne napísal iba úvod a záver

Z plagiátorstva je obvinený ďalší európsky politik. V práci údajne napísal iba úvod a záver
Zdroj foto: TASR/AP
Luxemburský premiér Xavier Bettel v stredu priznal, že mal konať "inak" po obvineniach, že okopíroval časti svojej univerzitnej práce.

Kauza sa prevalila po tom, ako miestny spravodajský portál Reporter.lu priniesol informáciu, že politik je plagiátor, pretože okopíroval až "tri štvrtiny“ svojej dizertačnej práce z roku 1999 na francúzskej univerzite v Nancy. Správu priniesla agentúra AFP. 

"Práca bola vypracovaná pred viac ako 20 rokmi a túto prácu som napísal s čistým svedomím... Dnes si uvedomujem, že som to mal však urobiť inak," priznal Bettel. Premiér zároveň dodal, že je na samotnej univerzite, aby určila, či jeho práca spĺňa štandardy, a zároveň potvrdil, že bude "akceptovať jej rozhodnutie".

Podľa portálu Reporter.lu mala Bettelova dizertačná práca na tému možnej reformy volieb do Európskeho parlamentu celkovo 56 strán. Okopírované pasáže sa nachádzali na 54 stranách. Vlastnou hlavou údajne napísal len úvod a záver dokumentu. Investigatívni novinári uviedli, že ich zistenia potvrdili viacerí nezávislí experti.

AFP pripomenula, že ide o zatiaľ najnovšiu kauzu, v ktorej je z plagiátorstva obvinený významný európsky politik. Agentúra spomenula aj fakt, že podobné obvinenia si nedávno vynútili rezignáciu niekoľkých ministrov v Nemecku. Posledným "skalpom" bola nemecká ministerka pre rodinu Franziska Giffeyová, ktorá odstúpila v máji tohto roka pre obvinenia, že jej doktorandská práca bola plagiát.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá