Súd preverí ústavnosť novely o covidpasoch. Ich účinnosť nepozastavil

Súd preverí ústavnosť novely o covidpasoch. Ich účinnosť nepozastavil
Zdroj foto: TASR/Martin Baumann
Ústavný súd posúdi ústavnosť novely zákona, podľa ktorej môže Úrad verejného zdravotníctva SR pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny Covid preukaz.

Návrh skupiny opozičných poslancov Národnej rady SR v tejto veci v stredu prijal na ďalšie konanie, zároveň nevyhovel návrhu na pozastavenie účinnosti tejto novely.

Zmenu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia schválil parlament v júli tohto roka. Umožňuje ÚVZ alebo regionálnemu úradu verejného zdravotníctva pri ohrození verejného zdravia nariadiť dočasné podmieňovanie vstupu do prevádzok a na hromadné podujatia potvrdením o očkovaní proti ochoreniu Covid-19, prekonaní ochorenia alebo o negatívnom výsledku testu.

Novelu napadol na ÚS opozičný Smer-SD, ktorý ju označil za protiústavnú s tým, že vytvára v spoločnosti dve skupiny ľudí a diskriminuje nezaočkovaných. "Vytvárajú sa dve skupiny ľudí, tí, ktorí majú očkovanie alebo test a tí, ktorí nemajú. Považujeme to za diskriminačné," vyhlásil predseda strany Robert Fico.

Podľa koalície novela umožňuje fungovanie prevádzok, ktoré sú inak v rámci protipandemických opatrení obmedzené.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá