Zabili dvesto protestujúcich. Exprezident v poslednej vôli odprosil obete masakry

Zabili dvesto protestujúcich. Exprezident v poslednej vôli odprosil obete masakry
Zdroj foto: TASR/AP
Ilustračná fotografia
Zosnulý juhokórejský exprezident Ro Tche-u vo svojej poslednej vôli požiadal o odpustenie príbuzných obetí masakry spáchanej v roku 1980 v meste Kwandžu. Oznámil to exprezidentov syn, ktorého v stredu citovala tlačová agentúra Jonhap.

V roku 1980 juhokórejská armáda na príkaz vtedajšej autoritárskej vlády brutálne potlačila tamojšie prodemokratické hnutie, pričom zahynulo najmenej 200 ľudí. Obyvatelia Kwandžu sa vtedy zmocnili zbraní a nakrátko ovládli celé mesto.

Ro Tche-u, ktorý zomrel v utorok vo veku 88 rokov v dôsledku bližšie nešpecifikovaného chronického ochorenia, bol v roku 1996 spolu so svojím predchodcom Čon Du-hwanom odsúdený za spoluzodpovednosť za masakru v Kwandžu, a tiež za korupciu a účasť na vojenskom prevrate z roku 1979.

Exprezidenta Ro Tche-ua pôvodne odsúdili na vyše 22 rokov, neskôr mu bol trest znížený na 17 rokov väzenia. Čon Du hwan dostal trest smrti, ktorý mu potom zmiernili na doživotie. V roku 1997 oboch odsúdených politikov omilostil vtedajší juhokórejský prezident Kim Jong-sam. Ro Tche-u, ktorý bol prezidentom Južnej Kórey v rokoch 1988-1993, žil po prepustení z väzenia v ústraní.

Tento bývalý armádny generál bol zvolený za prezidenta v roku 1987 v prvých priamych voľbách, ktoré predstavovali dôležitý krok v transformácií Južnej Kórey od autoritatívneho systému k demokracii. Označuje sa preto za prvého demokraticky zvoleného juhokórejského prezidenta. Pripisujú sa mu tiež zásluhy za nadviazanie vzťahov s niekdajšími socialistickými krajinami. Počas jeho vlády, v roku 1991, boli Južná aj Severná Kórea prijaté do OSN.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá