Na východe počet hospitalizácií s covidom stále stúpa. Reprofilizovali ďalšie lôžka

TA3 TASR
26.10.2021 12:57

Počet pacientov s ochorením Covid-19 v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura Košice stúpa. K utorku je ich hospitalizovaných 112, za uplynulé štyri dni prijali 62 nových pacientov. Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove je aktuálne s ochorením Covid-19 hospitalizovaných 90 pacientov.

úmrtia nemocnica lôžko choroba 1140px (TASR/Michal Svítok)
TASR/Michal Svítok

Informovala o tom hovorkyňa Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura Monika Krišková s tým, že pristúpili k ďalšej reprofilizácii. "Kým uplynulé týždne sme mávali do desať príjmov denne, teraz máme už niekoľko dní po sebe dvojciferné čísla," povedal generálny riaditeľ nemocnice Ján Slávik. 

V súvislosti s nárastom obsadenosti lôžok pristúpili k ďalšej reprofilizácii kliník a oddelení na Rastislavovej ulici. Momentálne majú vyčlenených 142 lôžok pre pacientov s ochorením Covid-19, obsadené sú na 77 percent.

V kritickom stave na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny je deväť pacientov, napojení sú na umelú pľúcnu ventiláciu. Ďalších 17 je vo vážnom stave a potrebujú vysokoprietokový kyslík. 

"Napriek zhoršujúcej sa situácii a pribúdaniu kritických chorých pacientov v našej nemocnici zatiaľ neobmedzujeme poskytovanie zdravotnej starostlivosti len na akútnu. Niektoré plánované operácie sa síce pre reprofilizáciu môžu odložiť, ale našou snahou je udržať operatívu aj pre neakútnych pacientov v čo najväčšom rozsahu," uviedol výkonný riaditeľ nemocnice pre liečebno-preventívnu starostlivosť Ľuboslav Beňa.  

Nemocnica pripomína, že po novom má nárok na tretiu dávku vakcíny každá osoba nad 18 rokov, ktorá je pol roka po druhej dávke očkovania alebo aj po prekonaní ochorenia Covid-19, pokiaľ na očkovaní trvá. "V týchto prípadoch sa tretia dávka neodporúča, ale bola schválená aj táto možnosť, naši zdravotníci vyjdú záujemcovi v ústrety," dodal Beňa.

Z dôvodu poskytovaniu tretej dávky pristúpili aj k úprave hodín pre klientov Vakcinačného centra UNLP na Rastislavovej ulici. V čase od 8.00 do 10.00 h vyčlenili priestor pre očkovanie treťou dávkou takzvaných imunokompromitovaných pacientov, teda pacientov s oslabenou imunitou.
 

Vysoký počet hospitalizovaných majú aj v Prešove

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove je aktuálne hospitalizovaných 90 pacientov s ochorením Covid-19. Nemocnica má pre pacientov s ochorením Covid-19 vyčlenených celkovo 110 lôžok. Uviedol to riaditeľ nemocnice Ľubomír Šarník.

Momentálne je na infekčnom oddelení hospitalizovaných 81 pacientov s ochorením Covid-19. Ďalší deviati si vyžadujú umelú pľúcnu ventiláciu a sú hospitalizovaní na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny. Nemocnica eviduje 58 zamestnancov, ktorí mali pozitívny výsledok testu na ochorenie Covid-19. Celkovo má viac ako 2600 zamestnancov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok