Zo Sudánu prichádzajú správy o možnom prevrate. Zadržali viacerých vládnych činiteľov

Armáda zadržala v pondelok v Sudáne civilných predstaviteľov a niekoľko ministrov tamojšej prechodnej vlády vrátane premiéra Abdallu Hamdoka, oznámilo sudánske ministerstvo pre informácie.

Ministerstvo tiež potvrdilo predošlé informácie zdrojov agentúr AP a AFP, že v krajine je zablokovaný prístup k internetu a vojaci uzavreli mosty. Verejnoprávna spravodajská TV stanica začala vysielať tradičnú vlasteneckú hudbu a zábery rieky Níl. Hamdoka, ktorý sa momentálne nachádza v domácom väzení, podľa AP nútia, aby vojenskému prevratu vyjadril podporu.

Ľudová strana (Umma), najväčší politický subjekt v Sudáne, označila tieto zadržania za pokus o prevrat a vyzvala ľudí na občiansku neposlušnosť. Hlavná prodemokratická politická organizácia v krajine, Združenie sudánskych profesionálov, predtým vydala podobné vyhlásenie.

Osobitný vyslanec USA pre región Afrického rohu Jeffrey Feltman následne uviedol, že Washington je "hlboko znepokojený správami o vojenskom prevrate" v tomto africkom štáte.

V septembri došlo v Sudáne k neúspešnému pokusu o prevrat, ktorý znova rozdelil krajinu a postavil proti sebe konzervatívnejších islamistov, ktorí žiadajú vojenskú vládu, proti tým, ktorí v roku 2019 po masových protestoch zvrhli autokratického prezidenta Umara Bašíra. V posledných dňoch sa v uliciach konali demonštrácie oboch táborov. 

Uplynulý víkend absolvoval americký vyslanec Feltman stretnutia s predstaviteľmi sudánskej armády i civilnými lídrami v rámci úsilia vyriešiť narastajúce spory.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá