Rozhovory medzi Britániou a EÚ boli konštruktívne. Otázku obchodu v Severnom Írsku stále nevyriešili

Rozhovory medzi Britániou a EÚ boli konštruktívne. Otázku obchodu v Severnom Írsku stále nevyriešili
Zdroj foto: SITA/AP (ilu)
Rozhovory medzi Britániou a Európskou úniou o obchodných pravidlách pre Severné Írsko po brexite boli konštruktívne, podstatné rozdiely však pretrvávajú. Oznámila to v sobotu vláda v Londýne.

Tovar prepravovaný medzi Britániou a Severným Írskom v súčasnosti podlieha colným kontrolám v rámci dohody o brexite s cieľom vyhnúť sa hraničným kontrolám medzi Severným Írskom, ktoré je súčasťou Spojeného kráľovstva, a Írskom, ktoré je členom Európskej únie. Británia a EÚ sa však nezhodujú na tom, ako vykonávať colné a bezpečnostné kontroly, ktoré obzvlášť výrazne ovplyvnili prepravu mäsa, mliečnych a medicínskych produktov. Británii sa tiež nepáči, akú úlohu má pri kontrole dodržiavania dohody najvyšší súd Európskej únie.

"Rozhovory boli tento týždeň konštruktívne a od Európskej únie sme počuli niekoľko vecí, na ktorých môžeme spolupracovať. Ale realita je taká, že sme stále vzdialení, pokiaľ ide o veľké otázky, najmä o správu vecí verejných," uviedla kancelária premiéra Borisa Johnsona v sobotu neskoro večer. Ďalšie kolo rozhovorov pomôže zistiť, či dokážu obe strany prekonať rozdiely v názoroch, alebo či bude Londýn musieť použiť článok 16, konštatuje sa ďalej vo vyhlásení, s odkazom na možnosť prijať jednostranné opatrenia na zmiernenie obchodných tokov medzi Spojeným kráľovstvom a jeho provinciou.

Rokovania s vyjednávačmi EÚ sa na budúci týždeň presunú z Bruselu do Londýna a britský minister pre brexit David Frost sa koncom týždňa stretne s podpredsedom Európskej komisie Marošom Šefčovičom. Írsky minister pre európske záležitosti Thomas Byrne vo štvrtok naznačil, že spor by sa mohol vyriešiť v priebehu niekoľkých týždňov. EÚ predložila 13. októbra Británii podrobné návrhy na uľahčenie tranzitu tovaru, ale nie je ochotná vzdať sa úlohy Európskeho súdneho dvora pri riešení sporov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá