Studené ruky a nohy prezrádzajú nedostatky vo vašej strave

Studené ruky a nohy prezrádzajú nedostatky vo vašej strave
Zdroj foto: FreePik
Hovorí sa, že studené ruky znamenajú teplé srdce. Bohužiaľ, premrznuté končatiny skôr naznačujú nutričné nedostatky. Mať končatiny studené na dotyk nie je samo o sebe nebezpečné, ale nedostatočný príjem vitamínov a minerálov môže viesť k ďalším, nebezpečnejším zdravotným problémom.

INFO: Úpravou stravy môžete zvýšiť príjem výživy, no poraďte sa s lekárom, aby ste sa uistili, že nejde o príznak iného zdravotného stavu.

Železo

Studené ruky a nohy môžu byť dôsledkom nedostatku železa. Priemerný dospelý človek potrebuje 8 až 18 mg železa denne. Tehotné ženy potrebujú oveľa viac, až do 30 mg. Menšia spotreba bráni produkciu myoglobínu a hemoglobínu, krvných zložiek, ktoré dodávajú kyslík do rôznych častí tela. Výsledkom je stav známy ako anémia. Jedným z príznakov anémie sú studené ruky a nohy. Jedzte pečeň a špenát na zvýšenie jeho príjmu.

Vitamín B12

Nedostatok vitamínu B12, tiež známeho ako kobalamín, môže prispieť k pocitu chladu v rukách a nohách. Je dôležitý pre správnu funkciu krvotvorby, podieľa sa na syntéze DNA a ATP a je nevyhnutný pre správnu funkciu nervového systému. Denne potrebujete prijať zhruba 2,4 μg tohto vitamínu Nedostatok spôsobuje anémiu, ktorej príznakom sú studené ruky a nohy. Pridajte do stravy ryby, vajíčka a mliečne výrobky.

Niacín

Raynaudov syndróm je ochorenie ciev, ktoré spôsobuje ich zúženie, zvyčajne pri vystavení končatín chladu. Môžete ich zahriať ponorením do príjemne teplého, ale nie horúceho kúpeľa. Trite ruky o seba asi jednu alebo dve minúty, zmiernite tak príznaky. Pokiaľ domáca liečba nepomáha, v strave vám chýba niacín. Je dôležité konzumovať cca 100 mg niacínu denne. Jeho príjem môžete zvýšiť konzumáciou repy, rýb a slnečnicových semien.

Magnézium

Nízka teplota končatín môže súvisieť s nedostatkom tohto minerálu. Dospelé ženy potrebujú až 300 mg horčíka denne a muži až 400 mg. Viac horčíka do jedálnička môžete získať konzumáciou tofu, celozrnných výrobkov, mnohých druhov orechov, pečených zemiakov, morských rias a zelenej listovej zeleniny.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá