Zákon o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá Ficova vláda pripravil o slovenský pas tisícky ľudí

Zákon o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá Ficova vláda pripravil o slovenský pas tisícky ľudí
Zdroj foto: TASR/Štefan Puškáš (ilu)
Zákon o štátnom občianstve pripravil od 17. júla 2010 do 21. októbra 2021 o slovenský pas 3 887 ľudí. Najčastejšie stratili slovenské občianstvo prijatím českého. Vyplýva to zo štatistík Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

O slovenský pas prišli aj osoby, ktoré prijali občianstvo nemecké (911), rakúske (594), britské (410), americké (193), maďarské (139), švajčiarske (114), austrálske (99), nórske (83), írske (64), holandské (61), kanadské (59), švédske (48), belgické (47), talianske (45), fínske a luxemburské (po 19), francúzske (18), dánske (12), ruské a čínske (po päť), novozélandské, španielske a poľské (po tri), islandské a ukrajinské (po dve), izraelské, srbské, slovinské, chorvátske a singapurské.

Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica. Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu.

V parlamente už je novela zákona o štátnom občianstve. Slovenský pas by podľa nej už nemuseli strácať ľudia, ktorí získali občianstvo iného štátu osvojením, narodením, alebo ak ho nadobudlo maloleté dieťa, ktorého rodič ostáva občanom Slovenskej republiky. Takisto vtedy, ak ide o nadobudnutie cudzieho občianstva manžela za trvania manželstva. Strácať slovenské občianstvo prijatím cudzieho by nemuseli osoby ani vtedy, ak majú na území štátu, ktorého štátne občianstvo nadobudnú, povolený, registrovaný alebo inak evidovaný pobyt v čase nadobudnutia cudzieho občianstva najmenej päť rokov.

Návrh novej legislatívy poslanci posunuli do druhého čítania ešte v marci. Ďalšie rokovanie o ňom viackrát presúvali, najnovšie je zaradené na aktuálnu schôdzu. Rokovať by o nej mali vo štvrtok.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá