Čierna Hora udelila azyl ruskému miliardárovi. V Rusku je hľadaný za účasť na vraždách

Čierna Hora udelila azyl ruskému miliardárovi. V Rusku je hľadaný za účasť na vraždách
Zdroj foto: SITA/AP
Čierna Hora udelila azyl ruskému miliardárovi Teľmanovi Ismailovovi, ktorého Moskva hľadá v súvislosti s jeho údajnou účasťou na dvoch vraždách. Čiernohorské úrady tak spravili s tým, že Ismailov je prenasledovaný,

Uviedol v sobotu pre tlačovú agentúru AFP jeho právnik. Ismailova narodeného v Azerbajdžane zatkli začiatkom októbra v čiernohorskom hlavnom meste Podgorica na základe medzinárodného zatykača vydaného Ruskom, ktoré požaduje jeho extradíciu. Z väzby ho prepustili po tom, ako mu čiernohorské ministerstvo vnútra tento týždeň udelilo azyl, tvrdí jeho právnik Miloš Vuksanovič.

"Dostal medzinárodnú ochranu vzhľadom na jeho perzekvovanie ruskými úradmi, ktoré ho hľadajú na základe politického názoru," uviedol zmienený vládny rezort. Podľa miestnych médií Rusko Ismailova podozrieva z toho, že v roku 2016 zaplatil dva milióny dolárov za vykonanie vraždy dvojice moskovských podnikateľov.

Vuksanovič vyhlásil, že jeho klient sa stal zo strany Ruska "obeťou politického a ekonomického prenasledovania". Ismailov sa usiloval o získanie azylu v Čiernej Hore, kde jeho syn Alekper vlastní kasíno, už pred svojím zatknutím, dodal Vuksanovič.

Magnát vybudoval v Moskve rozsiahlu tržnicu Čerkizovskij rynok, ktorá bola následne kritizovaná za nedodržiavanie bezpečnostných noriem a predaj tovarových falzifikátov. Ruské úrady v roku 2009 prevádzku zatvorili a Ismailov odišiel z krajiny. Ismailov podniká aj v Turecku, kde v meste Antalya otvoril luxusný hotel.  

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá