Biely dom chcel zverejniť dokumenty o atentáte na Kennedyho. Termín sa však odkladá

Biely dom chcel zverejniť dokumenty o atentáte na Kennedyho. Termín sa však odkladá
Zdroj foto: SITA/AP
Biely dom v piatok uviedol, že odkladá zverejnenie dokumentov súvisiacich s atentátom na bývalého amerického prezidenta Johna F. Kennedyho.

Prispela k tomu aj pandémia

Americký prezident Joe Biden vo vyhlásení uviedol, že úplné zverejnenie zostávajúcich spisov súvisiacich s atentátom na Kennedyho bude "zdržané" do 15. decembra budúceho roka. K neskoršiemu zverejneniu týchto dokumentov podľa Bieleho domu príde preto, že národný archivár potrebuje viac času na kontrolu dokumentov a ich redigovanie. Tento proces totiž podľa Bieleho domu spomalila pandémia koronavírusu.

Biden okrem toho uviedol, že oddialenie zverejnenia týchto spisov je tiež "nevyhnutné na ochranu pred identifikovateľným poškodením vojenskej obrany, spravodajských operácií... alebo riadenia zahraničných vzťahov". Táto ochrana je podľa Bidena v súčasnosti dôležitejšia ako "záujem verejnosti na okamžité zverejnenie" týchto dokumentov.

Bývalý americký prezident Donald Trump v roku 2018 pristúpil k zverejneniu niektorých tajných spisov týkajúcich sa atentátu na Kennedyho. Zverejnenie ostatných spisov však vtedy pozdržali z dôvodov národnej bezpečnosti.

Národná tragédia

Atentát na vtedy 46-ročného Kennedyho bol podľa Bieleho domu "národnou tragédiou", ktorá dodnes rezonuje v amerických dejinách, ako aj v "mysliach mnohých Američanov, ktorí v tom čase boli na žive".

K atentátu na Kennedyho prišlo 22. novembra 1963 v americkom Dallase. Kennedy bol vtedy postrelený pri jazde v otvorenej limuzíne. Vyšetrovanie tohto incidentu viedol vtedajší predseda amerického najvyššieho súdu Earl Warren. Vyšetrovanie trvalo 10 mesiacov a dospelo k záveru, že atentát na prezidenta vykonal Lee Harvey Oswald — bývalý príslušník americkej námornej pechoty, ktorý istú dobu žil v Sovietskom zväze. Oswald mal podľa komisie pri atentáte konať sám.

Komisia, ktorá sa zaoberala vyšetrovaním, však bola neskôr kritizovaná za neúplnosť vyšetrovania. Americký Kongres preto neskôr založil vyšetrovateľský výbor, ktorý opäť preskúmal vraždu Kennedyho, a prišiel k záveru, že atentát bol výsledkom sprisahania.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá