Merkelová zožala na svojom poslednom summite EÚ standing ovation

Nemecká kancelárka Angela Merkelová zožala v piatok na svojom poslednom summite Európskej rady po 16 rokoch vo funkcii standing ovation od svojich náprotivkov z Európskej únie,

Informovali o tom agentúra AFP a DPA. Európsky summit "bez Angely je ako Vatikán bez pápeža alebo Paríž bez Eiffelovej veže," uviedol predseda Európskej rady Charles Michel po tom, ako zvyšných 26 európskych lídrov v stoji zatlieskalo Merkelovej. Rakúsky kancelár Alexander Schallenberg označil odchádzajúcu nemeckú kancelárku za "skvelú Európanku", podľa luxemburského premiéra Xaviera Bettela bola "strojom na kompromisy".     

"Je niekým, kto po 16 rokoch naozaj zanechal svoju stopu na Európe. Pomohla všetkým 27 z nás prijať v ťažkých časoch tie správne rozhodnutia s veľkou dávkou ľudskosti," uviedol belgický premiér Alexander De Croo.

Druhý deň venovali digitálnej politike a migrácii

Druhý deň rokovaní Európskej rady bol venovaný digitálnej politike a migrácii. Ich účastníkom sa však nepodarilo dosiahnuť zlomovú dohodu v súvislosti so stúpajúcimi cenami energií v EÚ a ani v spore s Poľskom o hodnoty právneho štátu. Agentúra DPA preto tento summit zhodnotila ako nevýrazný.

Merkelová je považovaná za obratnú vyjednávačku, ktorá dokázala spojiť všetkých 27 členských krajín a doviesť ich k tomu, aby napriek odlišným názorom dokázali prijať dôležité rozhodnutia. Od niektorých kolegov si však musela vypočuť aj kritiku. Maďarsko a Poľsko ju napríklad počas migračnej krízy v roku 2015 kritizovali za jej pomerne liberálny prístup k tejto problematike, pripomína DPA.                

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá