Konzílium nechce na sviatky sprísňovať opatrenia, ľudia by však mali zvážiť cestovanie na hroby

Konzílium nechce na sviatky sprísňovať opatrenia, ľudia by však mali zvážiť cestovanie na hroby
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák
Konzílium odborníkov si nemyslí, že nateraz je potrebné Covid automat upraviť a ani to, že by bolo potrebné v súvislosti s nadchádzajúcimi sviatkami prijímať reštrikčné opatrenia. Na Slovensku však naďalej rastú čísla nakazených aj pacientov, ako informoval riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva Matej Mišík.

Ako po rokovaní konzília uviedla jeho členka a pediatrička Elena Prokopová, odborníci odporúčajú ľuďom počas budúceho víkendu zvážiť cestovanie na hroby alebo návštevu príbuzných najmä v bordových a čiernych okresoch. Otázku Covid automatu otvoria zrejme po sviatkoch.

Ako uviedla Alena Košťálová, infektologička a primárka oddelenia dospelých na Klinike infektológie a geografickej medicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice v Bratislave, spoliehajú sa na zodpovednosť ľudí. V prípade, že sa niekto rozhodne cestovať do iných okresov, mal by zvážiť návštevu cintorína v iných dňoch ako počas budúceho predĺženého víkendu.

Konzílium odborníkov radí ľuďom, aby mali rúška aj v exteriéri, ak na danom mieste bude veľa ľudí. Taktiež odporúčajú cestovať individuálnou dopravou. Ľuďom odporúčajú vyhýbať sa napríklad aj preplneným obchodným centrám.

Mišík oznámil, že až desať okresov bude od pondelka v nižšej fáze Covid automatu, než by boli podľa počtu nakazených, a to vďaka zaočkovanosti ľudí nad 50 rokov.

Pozrite si celú tlačovú besedu po stretnutí konzília odborníkov:

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá