Šéf NATO kritizuje zatvorenie ruskej misie. Aliancia však ostane otvorená kontaktom s Ruskom

Šéf NATO kritizuje zatvorenie ruskej misie. Aliancia však ostane otvorená kontaktom s Ruskom
Zdroj foto: SITA/AP
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v stredu ostro kritizoval rozhodnutie Ruska pozastaviť od novembra činnosť svojej Stálej misie pri NATO.

Tento krok podľa Stoltenberga neprospeje ani dialógu, ani vzájomnému porozumeniu. Aliancia však ostane otvorená kontaktom s Ruskom - buď priamo, alebo prostredníctvom Rady NATO-Rusko, uviedol Stoltenberg na tlačovej konferencii pred schôdzkou ministrov obrany členských krajín.

Ako pokračoval, obe strany si zachovajú určité komunikačné kanály."NATO má k dispozícii ďalšie prostriedky kontaktov s Ruskom vrátane vojenských komunikačných liniek," uviedol Stoltenberg podľa agentúry TASS. Dodal, že všetky zúčastnené strany majú záujem na "bezpečnejšom svete".

Rusko rozhodlo o pozastavení činnosti svojej Stálej misie pri NATO v reakcii na rozhodnutie Aliancie o odobratí akreditácie ôsmim členom ruskej misie na základe podozrenia, že pracovali pre ruské tajné služby. Rusko zároveň oznámilo, že pozastavuje aj činnosť informačnej kancelárie Severoatlantickej aliancie a vojenskej styčnej misie NATO v Moskve, pričom jej členom bude odobratá akreditácia.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá