Dlžníci napokon zaplatia viac, reagujú exekútori na nové nariadenie vlády

Aktualizované:
Úprava exekučných zrážok bude pre dlžníkov znamenať predraženie ich dlhu, pretože ho budú splácať dlhšie a spolu s úrokmi napokon zaplatia viac. Upozorňuje na to Slovenská komora exekútorov v reakcii na vládou schválené nariadenie o rozsahu zrážok zo mzdy pri výkone rozhodnutia.

"Ak svoje dlhy pre nové pravidlá nezaplatia, bude ich v mnohých prípadoch musieť uhradiť štát, ktorý je zároveň najväčším veriteľom na Slovensku," uviedol prezident SKE Miroslav Paller. Tvrdí, že posun rovnováhy v exekučnej legislatíve sa negatívne dotkne veriteľov, medzi ktorými sú zastúpené aj sociálne najslabšie skupiny obyvateľstva. "Obrovská časť veriteľov sa vďaka ďalšiemu opatreniu vlády v prospech dlžníkov dostane k svojim peniazom neskôr, prípadne ich za dlžníkov v niektorých prípadoch bude musieť uhradiť štát," dodal Paller.

Komora podotkla, že oproti právam státisícov dlžníkov stoja rovnaké práva státisícov veriteľov. Upozorňuje, že schválené zmeny sa týkajú aj prednostných pohľadávok. "Dlžníkovi pri prednostnej pohľadávke síce na jeho vlastné nevyhnutné potreby ostane len 100 percent životného minima, na rozdiel od 140 percent dlžníka pri neprednostných pohľadávok, no úplne rovnako sa ho bude týkať posun hranice, od ktorej idú všetky peniaze už len na splácanie dlhu. Dnes je táto hranica vo výške 150 percent životného minima, po novom to bude 420 percent životného minima," upozornila komora.

Tvrdí, že vláda nevie odôvodniť svoje očakávanie, že úprava exekučných zrážok povedie k vyššej zamestnanosti ľudí za vyšší plat. "Zodpovedná vláda musí dokázať občanom povedať, že každý dlh raz musí byť splatený a že splniť svoje záväzky je povinnosťou každého občana," podotkla SKE. Od januára 2022 sa bude pri výkone exekúcií viac zohľadňovať výška mzdy a rast životných nákladov. Zmeny sa týkajú najmä neprednostných pohľadávok. Vyplýva to z nariadenia, ktoré v stredu schválila vláda.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá