Proti chrípke a koronavírusu vás môžu zaočkovať aj v jeden deň. Toto odporúčajú odborníci

Proti chrípke a koronavírusu vás môžu zaočkovať aj v jeden deň. Toto odporúčajú odborníci
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák
Vakcínu proti chrípke je možné aplikovať súčasne s vakcínou proti ochoreniu Covid-19. Pripomenul to Úrad verejného zdravotníctva SR. V prípade už zaočkovaných osôb proti novému koronavírusu sa odporúča pred očkovaním proti chrípke dodržať dvojtýždňový odstup.

"Ak je už dieťa či dospelý zaočkovaný proti Covid-19, odporúčaný odstup medzi vakcínou proti covidu a chrípkovou vakcínou je v súčasnosti aspoň 14 dní," uviedla hovorkyňa ÚVZ Daša Račková. Vakcíny podané v kratšom intervale nepredstavujú zvýšené riziko, teda je možné sa dať očkovať súbežne. "Ak človek absolvuje dve očkovania v jeden deň, injekcia sa aplikuje do odlišných časti tela," doplnila.

Odborníci nateraz odporúčajú odstup medzi očkovaniami najmä preto, aby sa dali jednoznačne rozlíšiť prípadné vedľajšie účinky jednotlivých vakcín. Ak osoba ešte nie je zaočkovaná proti Covid-19, ÚVZ odporúča poradiť sa o poradí vakcín a rozostupoch v očkovaní s pediatrom dieťaťa alebo lekárom pre dospelých. "Očkovanie proti chrípke sa nevykonáva u osôb, ktoré sú v tom čase v karanténe alebo izolácii pre Covid-19," priblížila Račková.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá