Berlínsky starosta je proti návrhu na ukončenie stavu epidémie v Nemecku

Berlínsky starosta je proti návrhu na ukončenie stavu epidémie v Nemecku
Zdroj foto: TASR/AP
Odchádzajúci starosta nemeckej metropoly Berlín Michael Müller sa v stredu vyslovil proti ukončeniu celoštátneho výnimočného stavu epidémie v súvislosti koronavírusom. Ukončenie stavu ku koncu novembra navrhol spolkový minister zdravotníctva Jens Spahn.

"Potrebujeme najmenej jedno prechodné obdobie," upozornil Müller v stredajšom rannom vysielaní rozhlasovej stanice RBB-Inforadio. "Doposiaľ vždy bolo pre nás dôležitým právnym základom – aj pri konfrontáciách – rozhodnutie Bundestagu (o epidemiologických opatreniach z vlaňajšej jari)," uviedol starosta Berlína. Informuje o tom agentúra DPA.

Spahnov návrh na ukončenie výnimočného stavu súvisiaceho s koronavírusovou pandémiou v Nemecku sa stretol súčasne so súhlasom i s kritikou, analyzuje DPA. Zástupcovia lekárov a nemocníc ho privítali a liberálna Slobodná demokratická strana (FDP) zopakovala svoj dlhodobý postoj nepredlžovať tzv. stav epidémie na celoštátnej úrovni.

Preferuje menej prísne obmedzenia

Expert Sociálnodemoratickej strany Nemecka (SPD) odchádzajúcej kancelárky Angely Merkelovej v oblasti zdravotníctva Karl Lauterbach a Nemecká nadácia na ochranu pacientov, naopak, pred takýmto krokom vzhľadom na nadchádzajúce zimné obdobie varovali.

Berlínsky starosta Michael Müller z tábora sociálnych demokratov v stredu uviedol, že si vie predstaviť širší časový rámec na ukončenie núdzového stavu, kým sa epidemická situácia skutočne neuvoľní, alebo nové uznesenie Spolkového snemu s pokračujúcimi menej prísnymi obmedzeniami.

Stav epidémie je základom pre nariadenia a centrálne opatrenia v súvislosti s koronavírusovou pandémiou v Nemecku, pripomína DPA. Spolkový snem (Bundestag) ho vyhlásil ešte v marci 2020 a následne bol parlamentom viackrát predlžovaný. Minister zdravotníctva Spahn sa v pondelok počas rokovaní so šéfmi rezortu zdravotníctva spolkových krajín vyslovil za to, aby k opätovnému predĺženiu tohto stavu už nedošlo. Platnosť súčasného stavu by sa tak skončila 25. novembra.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá