V Británii sa objavila nová mutácia delta variantu. Budú ju pozorne sledovať

V Británii sa objavila nová mutácia delta variantu. Budú ju pozorne sledovať
Zdroj foto: TASR/AP (ilu)
Britská vláda "pozorne sleduje" novú mutáciu koronavírusového variantu delta, ktorú v krajine detegujú čoraz častejšie. Úrad premiéra však v pondelok zároveň informoval, že neexistujú dôkazy o tom, že by sa mutácia s označením AY4.2 šírila rýchlejšie než pôvodný variant delta.

Informovali o tom agentúry PA Media a DPA. Variant AY4.2 má podľa vedcov dve charakteristické zmeny na hrotoch, ktoré však boli zistené u viacerých variantov – po prvý raz už v apríli 2020, avšak doteraz sa výraznejšie nerozšírili. 

"Mutácia s označením A222V sa našla vo variante B.1.177, ktorý sa prehnal Európou v lete 2020. Avšak následné analýzy ukázali, že tento variant ako taký nemal vyššiu nákazlivosť a jeho rozšírenie bolo pravdepodobne dôsledkom demografických procesov," uviedol profesor Francois Balloux z University College London.

Ako pripomenul, varianty alfa a delta boli v čase ich objavenia sa o najmenej 50 percent nákazlivejšie než dovtedajšie varianty. Variant AY4.2 sa mimo Británie vyskytuje iba zriedkavo – napríklad v USA zistili iba tri takéto prípady. V Dánsku, ktoré dôsledne sekvenuje pozitívne testy na koronavírus, zistili dvojpercentný podiel tohto variantu, avšak medzičasom je jeho výskyt ešte zriedkavejší.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá