Bratislavská nemocnica odkladá operácie, pribúdajú pozitívni pacienti

Bratislavská nemocnica odkladá operácie, pribúdajú pozitívni pacienti
Zdroj foto: TASR/Michal Svítok
Univerzitná nemocnica Bratislava od štvrtka plánuje z dôvodu pribúdajúcich pacientov na covidových oddeleniach pristúpiť k preloženiu niektorých plánovaných operačných výkonov. K opatreniu chce však nemocnica pristúpiť iba vo výnimočných prípadoch. Informovala o tom hovorkyňa UNB Eva Kliská.

"Opatrenie je realizované v záujme ochrany zdravia pacientov aj samotného personálu a tak, aby odsun nemal vplyv na zhoršenie zdravotného stavu pacienta ani ohrozenie jeho zdravia. Našou snahou je, aby sa odloženie plánovaných výkonov pacientov dotklo minimálne," uistila Kliská. Presun plánovaných výkonov sa netýka  onkologických pacientov, pôrodov a akútnych pacientov vyžadujúcich si neodkladný operačný výkon.

Dočasným preložením niektorých plánovaných výkonov chce nemocnica uvoľniť kapacity lekárov a sestier so špecializáciou v intenzivistickej medicíne. "Práve kapacity tohto personálu potrebujeme sústrediť najmä do starostlivosti o pacientov s Covid-19, ktorí si vyžadujú liečbu na umelej pľúcnej ventilácii, respektíve intenzivistickú starostlivosť. Vzhľadom na to, že prechádzame do druhej fázy reprofilizácie, je potrebné vyhradiť viac lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou," vysvetlila hovorkyňa.
      Pacientov, ktorí majú naplánovaný operačný výkon, budú z jednotlivých pracovísk v nasledujúcich dňoch telefonicky informovať o ďalšom postupe, a v prípade ak sa ich operácia presunie, dostanú nový predbežný termín, keď by sa mohol plánovaný zákrok realizovať. "Ďalší vývoj bude záležať od počtu nárastu hospitalizovaných pacientov s ochorením Covid-19," dodala Kliská.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá