Český Senát rozhodol o Zemanovi. Prezident môže prísť o svoje právomoci

Podľa ústavnej komisie českého Senátu sú naplnené všetky podmienky na aktiváciu článku 66 českej ústavy. Na jeho základe majú právomoci hlavy štátu prejsť na premiéra a predsedu Poslaneckej snemovne. K jeho aktivácii však môže prísť až 8. novembra, teda po ustanovujúcej schôdzi novej snemovne.

"Ústavná komisia sa jednomyseľne uzniesla, že podmienky pre aplikáciu článku 66 sú dané," povedal počas tlačovej konferencie predseda senátnej komisie Zdeněk Hraba. Senát ako celok by mohol hlasovať o odobratí právomocí Zemanovi 5. novembra, teda ešte pred ustanovujúcou schôdzou Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky, ktorá sa začne 8. novembra.

Na to, aby prezidentovi boli odobraté právomoci, je podľa českej ústavy nutný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov a senátorov. Odobratie právomocí hlave štátu však neznamená odvolanie prezidenta, pripomína iDNES.cz.

Chcú aktiváciu článku 66

Článok 66 sa venuje najmä preneseniu prezidentských právomocí na iných ústavných činiteľov v situácii, že sa "uvoľní" funkcia prezidenta a nová hlava štátu buď ešte nebola zvolená, alebo ešte nezložila sľub. Podľa znenia článku by sa prezidentské právomoci rozdelili medzi ďalších najvyšších ústavných činiteľov. Predsedu vlády by namiesto prezidenta vymenoval predseda PS PČR.

Predseda Senátu Miloš Vystrčil na základe správy Ústrednej vojenskej nemocnice, v ktorej je Zeman hospitalizovaný, v pondelok vyhlásil, že prezident nie je schopný vykonávať žiadne pracovné povinnosti. Vystrčil ďalej oznámil, že vzhľadom na charakter ochorenia je dlhodobá prognóza Zemanovho zdravotného stavu hodnotená ako "krajne neistá". Možnosť, že sa prezident Zeman vráti k svojim pracovným povinnostiam, je malá, uviedol na tlačovej konferencii Vystrčil.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá