Protest Smeru v Rimavskej Sobote má dohru, hygienici ho budú prešetrovať

Protest Smeru v Rimavskej Sobote má dohru, hygienici ho budú prešetrovať
Zdroj foto: TASR - Ján Krošlák
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Rimavskej Sobote prešetrí protestné protivládne zhromaždenie, ktoré v nedeľu zorganizoval v rimavskosobotskom amfiteátri opozičný Smer-SD. Keďže súčasťou zhromaždenia bol aj kultúrny program, mala sa akcia riadiť pravidlami, vyplývajúcimi z Covid automatu.

Informovala o tom horovkyňa Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky Daša Račková. Pripomenula, že orgány verejného zdravotníctva nemajú právomoc obmedzovať ústavné právo na pokojné zhromažďovanie. Ak sa protestné zhromaždenie koná na základe článku Ústavy Slovenskej republiky, hygienici nemajú možnosť ho povoliť ani zakázať.

„Situácia sa mení, ak na zhromaždení prebieha organizovaný kultúrny program, napríklad vystúpenia folklórnych súborov. Takéto podujatie napĺňa známky hromadného podujatia kultúrneho charakteru a vzťahujú sa na neho rovnaké pravidlá v zmysle platných vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky ako na všetky ostatné kultúrne podujatia,“ doplnila Račková.  

Podľa hovorkyne Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky teda organizátor protestného zhromaždenia s kultúrnym programom musí zvoliť režim fungovania podujatia a následne s prihliadnutím na zvolený režim a farbu okresu dodržiavať kapacitné obmedzenia či povinnosť nosenia rúšok. Na protestnej akcii v červenom okrese Rimavská Sobota sa však zúčastnilo niekoľko tisíc ľudí, veľká časť z nich, vrátane viacerých rečníkov, horné dýchacie cesty prekryté nemala.

Nedodržané opatrenia

„Štandardne, ako v prípade iných organizovaných podujatí, miestne príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva vykonal štátny zdravotný dozor. Ten skonštatoval, že organizátor podujatia nezabezpečil zásadné opatrenia ako povinnosť prekrytia dýchacích ciest či povinnosť dodržiavať stanovený režim, ktoré sa vzťahujú na takéto podujatia podľa vyhlášky, ktorá upravuje organizovanie hromadných podujatí počas pandémie,“ skonštatovala Račková.  

Podľa Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky bude Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote porušenie protipandemických nariadení počas protestu riešiť a vo veci začne správne konanie. „Postup bude štandardný, v súlade so zákonom o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a v súlade so zákonom o správnom konaní,“ priblížila Račková.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá