Ministerstvo vnútra oznámilo výberové konanie na post prezidenta Policajného zboru

Ministerstvo vnútra oznámilo výberové konanie na post prezidenta Policajného zboru
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky vyhlásilo výberové konanie na prezidenta Policajného zboru. Uchádzači o post sa môžu prihlasovať do 30. novembra.

Informovalo o tom na svojej webovej stránke. Miesto policajného prezidenta sa uvoľnilo po odchode Petra Kovaříka. Funkcie sa vzdal k 15. septembru. Odišiel po tom, ako ho Krajská prokuratúra v Bratislave obvinila zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti. Vinu však odmieta. Vedením polície bol dočasne poverený Štefan Hamran.

Podľa súčasného zákona vymenúva policajného prezidenta minister vnútra na základe výberového konania pred odbornou komisiou a po verejnom vypočutí vo Výbore Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť, ak tento výbor odporučí jeho vymenovanie. Funkčné obdobie trvá štyri roky.  

Výber šéfa polície by čoskoro mohol prejsť zmenami. Koaliční poslanci navrhli v novele zákona posilnenie kompetencií ministra vnútra. Minister by nemal byť viac viazaný odporúčaniami výboru, ale policajného prezidenta si má vyberať sám. Verejné vypočutie kandidáta v parlamente má byť zachované, no má mať iba konzultačný charakter. O návrhu má parlament rokovať na októbrovej schôdzi.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá