Ak máte príznaky respiračného ochorenia, verejným miestam sa vyhnite

Ak máte príznaky respiračného ochorenia, verejným miestam sa vyhnite
Zdroj foto: TASR/Milan Kapusta
V prípade príznakov respiračného ochorenia nie je vhodné chodiť do práce, navštevovať verejné miesta či podujatia. Choré deti nemajú byť v škole ani u starých rodičov, ktorí sú rizikovou skupinou. Najvhodnejšia je izolácia od ostatných.

Na sociálnej sieti to pripomenul Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. O zdravotných problémoch by sa pacienti mali vždy najskôr poradiť so svojím lekárom, prípadne pediatrom dieťaťa. "Nechoďte za svojím ošetrujúcim lekárom osobne bez ohlásenia. Vopred ho telefonicky kontaktujte a informujte ho o svojom zdravotnom stave vrátane epidemiologickej a cestovateľskej anamnézy. Váš ošetrujúci lekár určí postup diagnostiky ochorenia a liečby," upozornil Úrad verejného zdratovníctva.

Ministerstvo zdravotníctva zároveň odporúča občanom, ktorí pociťujú príznaky ochorenia Covid-19, aby využili bezplatnú možnosť testovania PCR testami. Tie sú pri príznakoch ochorenia plne hradené zo zdravotného poistenia. "Testovanie po vlastnej línii odporúčame najmä v prípadoch, keď nie je možné sa skontaktovať s lekárom, ktorý by určil vhodný postup," priblížil Úrad verejného zdravotníctva.

V prípade mimoriadnych zdravotných udalostí by mal pacient volať priamo na číslo 155 a informovať dispečing, že vzhľadom na príznaky môže mať ochorenie Covid-19.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá