Je stále rádioaktívna, no jej vypúšťaniu sa vraj nedá vyhnúť. Voda z Fukušimy má poputovať do oceána

TA3 TASR
18.10.2021 09:23

Plánované vypúšťanie odpadovej vody z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima I nemožno napriek obavám miestnych obyvateľov odkladať, uviedol v nedeľu nový japonský premiér Fumio Kišida.

Fukušima jadrová elektráreň 1140px (SITA/AP)
SITA/AP

Kišida na prvej návšteve elektrárne od nástupu do funkcie dodal, že jeho vláda sa bude snažiť uistiť obyvateľov okolia o technickej bezpečnosti projektu likvidácie tejto odpadovej vody.

V jadrovej elektrárni Fukušima I na severovýchodnom pobreží Japonska došlo v marci 2011 k vážnej havárii po mohutnom zemetrasení s magnitúdou 9,0 a následných obrovských vlnách cunami.

Krátka návšteva Kišidu v elektrárni bola zameraná na jej pokračujúce vyraďovanie z prevádzky a veľké množstvo upravenej, no stále rádioaktívnej vody v závode.

"Som presvedčený, že otázka tejto vody je kľúčovou otázkou, ktorú nemožno odkladať," povedal premiér novinárom po prehliadke.

Japonská vláda a prevádzkovateľ elektrárne, spoločnosť TEPCO, v apríli oznámili plány na vypustenie odpadovej vody do Tichého oceánu, ktoré by malo prebiehať od jari 2023 niekoľko desaťročí.

Proti tomuto plánu sa ostro postavili rybári, miestni obyvatelia i susedné krajiny vrátane Číny a Južnej Kórey.

Likvidácia vody je nevyhnutná

Kontaminovaná chladiaca voda uniká z poškodených reaktorov od katastrofy z roku 2011. Vodu odčerpávajú zo suterénu a uskladňujú v približne tisíc nádržiach, ktorých kapacita podľa prevádzkovateľa postačí nanajvýš do konca budúceho roka.

Japonskí predstavitelia uvádzajú, že likvidácia tejto vody je nevyhnutná na vyčistenie elektrárne, pričom jej vypustenie do oceánu je najrealistickejšou možnosťou.

Japonsko požiadalo Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu o podporu s cieľom zabezpečiť, že táto operácia bude spĺňať bezpečnostné normy, vrátane úpravy vody tak, aby úroveň rádioaktivity bola pod zákonnými limitmi.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok