Na španielskom ostrove La Palma zrušili lety, dôvodom je sopečný popol

Na španielskom ostrove La Palma zrušili lety, dôvodom je sopečný popol
Zdroj foto: TASR/AP
Na španielskom ostrove La Palma, kde sa pred mesiacom začala erupcia sopky La Cumbre Vieja, museli v sobotu pre oblak sopečného popola v ovzduší zrušiť väčšinu letov z miestneho letiska.

Informoval o tom spravodajský web 20minutes.fr. "Letecká doprava bude prerušená do nedele," oznámila letecká spoločnosť Binter v tlačovej správe zverejnenej na svojej webovej stránke. V noci z piatka na sobotu zaznamenali na ostrove La Palma najmenej 37 zemetrasení, z ktorých jedno malo magnitúdo 4,6. Išlo o vôbec najsilnejšie zemetrasenie od začiatku erupcie sopky.

Dotrasy zaznamenané počas noci na sobotu boli rovnako znepokojujúce, pretože štyri z nich mali magnitúdo väčšie ako 4. Deň predtým bolo na ostrove zaznamenané zemetrasenie s magnitúdom 4,5. Vedci informovali, že tento vývoj vyvoláva obavy. Dodali, že láva po úbočí sopky steká naďalej "závratnou rýchlosťou". Túto sobotu, okolo poludnia, to bolo 1,3 kilometra za hodinu. Pokiaľ ide o nové ústie lávovej rieky, ktoré sa objavilo v piatok a nachádzalo sa tristo metrov južne od hlavného, špecialisti napokon naznačili, že ide zrejme o staré ústie reaktivované nedávnou erupciou. Od soboty odtiaľ sopka chrlí najmä popol.

Sopka La Cumbre Vieja sa rozprestiera na južnom hrebeni ostrova La Palma, kde žije 85-tisíc obyvateľov. K erupcii na nej došlo 19. septembra. Sopka vychrlila sopečný popol a lávu, ktorá po svahu pomaly stekala k pobrežiu a následne začala vtekať aj do vôd Atlantického oceánu. 

Od erupcie sa na vulkáne vytvorilo viacero trhlín.  Pred týždňom sa zrútila ďalšia časť kráteru sopky, čo spôsobilo vznik novej lávovej rieky tečúcej smerom k moru, ktorá zasiahla domy v meste Todoque, ako aj priľahlé avokádové a banánové plantáže. Sopka od výbuchu zničila už takmer 1200 budov a šesťsto hektárov pôdy. Úrady evakuovali približne 6700 ľudí. Obete na životoch ani zranených si však zatiaľ erupcia vďaka včasným evakuáciám nevyžiadala.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá