Na otravu pančovaným alkoholom zomrelo osemnásť ľudí, ruské úrady zadržali podozrivých

TA3 TASR
16.10.2021 21:13

Ruské úrady zadržali dve osoby, ktoré sú podozrivé v kauze smrti osemnástich ľudí, ktorí sa otrávili pančovaným alkoholom. Za posledné týždne ide v Rusku o druhý takýto prípad, napísala agentúra Interfax.

alkohol poldecák 1140px (TASR)
TASR

Najnovšia kauza sa odohrala v Jekaterinburgu, štvrtom najväčšom meste Ruska ležiacom v prehorí Uralu. Vyšetrovatelia v sobotu informovali, že "niekoľko osôb predalo za posledné dva týždne alkohol, ktorý bol nebezpečný pre ľudské zdravie".

Po požití takéhoto alkoholu "zomrelo osemnásť ľudí," uvádza sa vo vyhlásení polície, ktorá kauzu vyšetruje pre podozrenie z predaja neštandardizovaného tovaru s následkom smrti z nedbalosti. V prípade uznania viny hrozí obvineným strata slobody až na desať rokov.

Agentúra AFP pripomenula, že začiatkom októbra zomrelo v Orenburskej oblasti na otravu alkoholom najmenej 36 ľudí, ktorí požili nelegálny alkohol obsahujúci vysoko toxický metanol.

Podobné prípady nie sú v Rusku, kde zhruba 21 miliónov ľudí žije pod hranicou chudoby, ničím ojedinelým. Cena vodky je totiž pre milióny Rusov privysoká, najmä vo vidieckych oblastiach s veľmi nízkou životnou úrovňou, preto konzumujú náhrady.

V roku 2016 zomrelo v Irkutsku na Sibíri viac ako šesťdesiat ľudí, ktorí vypili pašovaný kúpeľový olej s obsahom metanolu. Rusko po tomto incidente sprísnilo svoje právne predpisy v tejto oblasti.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok