Šéf eurovalu podporuje zvýšenie stropu na verejné dlhy, súčasný považuje za neaktuálny

Šéf eurovalu podporuje zvýšenie stropu na verejné dlhy, súčasný považuje za neaktuálny
Zdroj foto: TASR/Pavel Neubauer
Šéf Európskeho stabilizačného mechanizmu Klaus Regling podporuje zvýšenie stropu na verejné dlhy krajín eurozóny.

Fiškálne pravidlá menovej únie "sa musia prispôsobiť zmeneným ekonomickým podmienkam", povedal Regling pre nemecký týždenník Spiegel. Dodal, že aktuálny strop pre verejný dlh na úrovni šesťdesiatich percent hrubého domáceho produktu je "už neaktuálny".

Záchranný fond ESM niekedy tiež nazývaný stály euroval vznikol počas globálnej finančnej krízy ako nástroj na finančnú pomoc krajinám eurozóny a je finančnou inštitúciou s vlastným kapitálom. ESM funguje od roku 2012 a jeho cieľom je riešenie finančných problémov členských krajín, ktoré by mohli ohroziť celú menovú úniu. Výmenou za finančnú pomoc tradične stanovuje podmienky fiškálnej konsolidácie, ktoré musí prijímajúca krajina plniť.

Politici podľa Reglinga musia chápať, že "štát si môže požičiavať príliš veľa, ale aj príliš málo". Ocenil plán obnovy Talianska, ktorý by mal naštartovať rast ekonomiky krajiny, a tým aj znižovanie verejného dlhu. Upozornil, že vďaka nízkym úrokom bude obsluha dlhu stáť Taliansko relatívne málo. "V roku 1993 vláda v Ríme stále musela minúť takmer dvanásť percent výkonu ekonomiky na splátky úrokov. Dnes sú to len o niečo viac než tri percentá."

Regling tiež varoval, že príliš prudké zníženie vládnych pôžičiek by mohlo spôsobiť "nedostatok bezpečných investičných príležitostí pre investorov" a spôsobiť ďalší pokles úrokových sadzieb.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá