Inšpektori ochrany prírody vykonali kontroly, pokuty uložili vo vyše sto prípadoch

TA3 TASR
16.10.2021 16:03

Inšpektori ochrany prírody a krajiny vykonali v prvom polroku 326 kontrol. Porušenie zákonov zistili v 206 prípadoch. Právoplatne uložili pokuty v 114 prípadoch, a to v celkovej výške 63 796 eur. Uviedla to hovorkyňa Slovenskej inšpekcie životného prostredia Tamara Lesná.

Inšpektori ochrany prírody vykonali kontroly, pokuty uložili vo vyše sto prípadoch
TASR/Pavel Neubauer (ilu)

Najvyššiu pokutu, 7000 eur, uložil Odbor inšpekcie ochrany prírody a krajiny Slovenskej inšpekcie životného prostredia Združeniu vlastníkov pozemkov v Jalovci. Porušenie spočívalo v tom, že v júli 2019 stavali v lese približovaciu lesnú cestu bez súhlasu okresného úradu, priblížila Lesná.

Obyvateľovi obce Hladovka na Orave uložili inšpektori pokutu vo výške 6000 eur za to, že v júli až auguste 2019 zasypal koryto vodného toku Oravica stavebným odpadom. Zmenil tak podľa Lesnej stav mokrade bez súhlasu okresného úradu.

Pokutu 3500 eur dostal obyvateľ Terchovej za vjazd a státie autom v ochrannom pásme chráneného stromu topoľ v Radoli, uviedla Lesná. Pokračuje, že muž navyše poškodil chránený topoľ čierny nesprávnym a neodborným rezom.

Spoločnosť Ikea Industry Slovakia, odštepný závod Malacky Boards, dostala od Slovenskej inšpekcie životného prostredia pokutu päťtisíc eur. Minulú jar v lokalite Modranský Šúr – Zadný Šúr spoločnosť podľa inšpekcie poškodila trvalý trávnatý porast na miestach rozmnožovania a odpočinku chránených obojživelníkov. Zároveň ide o miesto, kde sa rozmnožujú voľne žijúce vtáky, najmä cíbik chocholatý a kaňa močiarna. "Zároveň spoločnosť zmenila stav mokrade, vlhkej lúky s výskytom krovitých vŕb, druhovo bohatej na vysoko steblové ostrice, trávy a byliny, úpravou na monokultúrnu plantáž nepôvodných rýchlorastúcich drevín," poukázala Lesná.

V roku 2019 tiež spoločnosť zničila poľnohospodárskymi prácami trvalý trávny porast a o mesiac na tomto území vysadila 7271 kusov rýchlo rastúcich drevín. "SIŽP má za to, že ide o protiprávne konanie, pretože spoločnosť konala bez súhlasu príslušného orgánu ochrany prírody. Naplnila sa tak skutková podstata správneho deliktu," uviedla Lesná. Spoločnosť následne topole vysadené v mokradi odstránila a plochu rekultivovala.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok