Vystúpenie Poľska z Európskej únie je výmyslom opozície, tvrdí Kaczynski

Vystúpenie Poľska z Európskej únie je výmyslom opozície, tvrdí Kaczynski
Zdroj foto: SITA/AP
Poľsko nemá v úmysle opustiť Európsku úniu, uviedol v sobotu šéf poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski. Správy o tzv. polexite označil za falošné (fake news), ktoré šíri opozícia.

Kaczynski, ktorý je považovaný za najvplyvnejšieho poľského politika, povedal, že je "veľmi silno" proti myšlienke vystúpenia Poľska z EÚ, hoci je za to, aby Poľsko zostalo suverénnou krajinou. Uviedol to v nadväznosti na kontroverzný verdikt poľského Ústavného súdu, ktorý vyvolal kritiku, že vládna strana PiS vedie krajinu k prípadnému odchodu z EÚ. Informovala o tom agentúra PAP.

Ústavný súd minulý týždeň rozhodol, že niektoré články zmlúv s Európskou úniou nie sú v súlade s poľskou ústavou. Členstvo krajiny v EÚ a ratifikovanie príslušných zmlúv podľa súdu neznamená, že súdne orgány EÚ by mali mať zvrchovanú moc nad Poľskom.

Pokiaľ ide o finančné prostriedky EÚ, ktoré má Poľsko dostať, podľa Kaczynského "sa nie je čoho báť". "Tieto peniaze patria nám, skôr či neskôr ich dostaneme," dodal v rozhovore pre súkromnú rozhlasovú stanicu RMF FM.

Kritici tvrdia, že verdikt Ústavného súdu, kde je mnoho sudcov lojálnych úradujúcej vláde, je možné vnímať ako odmietnutie hodnôt EÚ a môže viesť k polexitu, teda nútenému odchodu Poľska z Únie. Varšava a Brusel sa sporia v súvislosti s reformou súdnictva, ktorú predstavila vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS). Brusel upozornil, že reforma ohrozuje demokraciu v krajine.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá