Starosta Budapešti vyzýva vládu na obnovenie povinnosti nosiť rúška

Starosta Budapešti vyzýva vládu na obnovenie povinnosti nosiť rúška
Zdroj foto: TASR/DUNA
Gergely Karácsony
Starosta Budapešti Gergely Karácsony vyzval listom maďarského ministra vnútra Sándora Pintéra, aby v interiéroch, na masových podujatiach a v prostriedkoch hromadnej dopravy bola v hlavnom meste opäť zavedená povinnosť nosenia rúška, ako to bolo v celej krajine do 3. júla.

Starosta to v mene budapeštianskej samosprávy žiadal z dôvodu štvrtej vlny koronavírusovej pandémie a aktuálnych údajov o náraste nakazených. Samospráva žiada vládu, aby v prípade, že takýto krok nepovažuje celoštátne za opodstatnený, delegoval samospráve hlavného mesta právomoc nariadiť povinnosť nosenia rúšok.

Premiér Viktor Orbán v uplynulých dňoch viackrát vyhlásil, že pandemickú situáciu neriešia rúška, iba očkovanie proti ochoreniu Covid-19. Dodal však, že nosenie rúška nie je zakázané.

V uplynulých 24 hodinách potvrdili v Maďarsku 1249 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a desať súvisiacich úmrtí. Od vypuknutia pandémie sa v Maďarsku infikovalo dovedna 833 115 osôb a zomrelo 30 351 pacientov s covidom.

Počet infikovaných v súčasnosti v krajine rýchlo stúpa, denný prírastok je v porovnaní s piatkom minulého týždňa vyšší o 61 percent. Denný počet úmrtí je ale relatívne stabilizovaný.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá