Dĺžka karantény po vstupe na Slovensko bude pre nezaočkovaných kratšia

Dĺžka karantény po vstupe na Slovensko bude pre nezaočkovaných kratšia
Zdroj foto: TASR/Martin Baumann (ilu)
Dĺžka karantény po vstupe do Slovenskej republiky sa skrátila pri jej bezpríznakovom priebehu zo 14 na desať dní. Karanténu možno ukončiť aj negatívnym výsledkom PCR testu vykonaného najskôr v piaty deň. Karanténa sa netýka plne zaočkovaných osôb. Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky k režimu na hraniciach, ktorá je účinná od piatka.

Status plne zaočkovanej osoby je pri vstupe na územie Slovenskej republiky potrebné preukazovať buď COVID preukazom EÚ alebo iným národným certifikátom tretej krajiny. Musí byť opatrený pečiatkou alebo elektronicky overiteľný a musí byť vyhotovený aj v anglickom jazyku. "Osoba, ktorá nie je schopná takto sa preukázať, sa nepovažuje za plne zaočkovanú osobu," priblížila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky Daša Račková.

Registrácia cez eHranicu je pri vstupe na Slovensko povinná pre osoby nad 12 rokov a dvoch mesiacov veku. "Lehota bola stanovená tak, aby sa osoba vo veku 12 rokov stihla zaočkovať a po očkovaní jej uplynul potrebný čas, pri ktorom je predpoklad, že sa v tele stihne vytvoriť dostatočná hladina ochranných protilátok," vysvetlila hovorkyňa.

Povinná karanténa sa po novom nevzťahuje na osoby, ktoré vstupujú na územie SR s cieľom nevyhnutných úkonov potrebných na získanie pracovného povolenia a dokladov s tým súvisiacich pre povolanie vodiča hromadnej a kamiónovej dopravy na Slovensku, pokiaľ sú schopné preukázať sa potvrdením o tejto skutočnosti. Tieto osoby musia zároveň disponovať negatívnym výsledkom PCR testu nie starším ako 72 hodín. Na zoznam krajín, pri ktorých sa pasažieri (vrátane zaočkovaných) s príletom na Slovensko nemusia preukazovať PCR testom, pribudli Spojené arabské emiráty.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá