Fico po stretnutí s eurokomisárom: Eurofondy pôjdu najmä na rast

Fico po stretnutí s eurokomisárom: Eurofondy pôjdu najmä na rast
Zdroj foto: SITA
Do polovice budúceho roka by malo byť zrejmé, do akých oblastí budú na Slovensku smerovať prostriedky Európskej únie do roku 2020. Po dnešnom stretnutí s premiérom Robertom Ficom to povedal komisár pre regionálnu politiku Johannes Hahn.

Po dnešnom stretnutí s premiérom Robertom Ficom to povedal komisár EÚ pre regionálnu politiku Johannes Hahn. "Navrhli sme, aby sa značný objem prostriedkov venoval do rozvoja malých a stredných podnikov, najmä za účelom zlepšenia ich inovačných kapacít," vyhlásil komisár.

Hahn dnes predstavil Ficovi takzvaný pozičný dokument, ktorý opisuje budúce priority Európskej komisie v súvislosti s ďalším využívaním eurofondov. Komisár zároveň ocenil vytvorenie Rady vlády SR pre partnerskú dohodu, ktorá má vytvoriť všetky podklady pre uzatvorenie dohody medzi SR a EK. Tá spresní, aké eurofondy bude mať Slovensko k dispozícii v rokoch 2014 až 2020. "Ide o prvý takýto počin v rámci krajín Európskej únie," povedal Hahn na margo vytvorenia vládnej rady.

Pozičný dokument, ktorý Hahn predstavil, poskytuje podľa Fica objektívny pohľad na Slovensko a popisuje oblasti, kde krajina zaostáva v čerpaní fondov v porovnaní s inými členskými štátmi EÚ. "Tento dokument zodpovedá aj pohľadu, výzvam a prioritám, ktoré sme zakomponovali do nášho národného programu reforiem," skonštatoval Fico. Ako dodal, kombináciou vládnych riešení a pohľadu EK vznikne taký návrh dohody, ktorá bude vyhovovať obom stranám.

Eurofondy majú podľa Fica smerovať najmä do podpory hospodárskeho rastu, v čom sa zhoduje aj so stratégiou komisie. Peniaze, ktoré bude krajina čerpať v rokoch 2014 až 2020, majú byť "injekciou" pre rast Slovenska a zároveň celého európskeho spoločenstva.

Ako premiér upozornil, na niektoré problémy má slovenská vláda odlišný názor ako predstavitelia únie. Podľa nich by totiž už eurofondy nemali smerovať do školskej a zdravotníckej infraštruktúry, turizmu či rekonštrukcie miestnych ciest, s čím Fico nesúhlasí. "Aj dnešná rada vlády potvrdila, že práve tieto oblasti, alebo niektoré z nich sú pre nás životne dôležité," podčiarkol.

Podľa Hahna nie je v tejto súvislosti zatiaľ nič vylúčené, hoci financovanie niektorých odvetví bude ešte potrebné prediskutovať. "Pre niektoré oblasti by sme chceli požiadať o špeciálne vyrozumenie, prečo by mali financie smerovať do tej alebo onej oblasti, akou je napríklad zdravotný sektor," uviedol eurokomisár.

Záznam z tlačovej besedy

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá