Turecko neuzná vládu Talibanu, chce mu však pomôcť prekonať krízu v Afganistane

Turecko neuzná vládu Talibanu, chce mu však pomôcť prekonať krízu v Afganistane
Zdroj foto: TASR/AP
Turecko je pripravené pomôcť Talibanu prekonať humanitárnu krízu v Afganistane, ale vládu tohto militantného hnutia neuzná. Vyhlásil to turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu po štvrtkovom stretnutí s delegáciou vedenou jeho afganským náprotivkom Amírom Chánom Muttakím.

Muttakí pricestoval do Turecka po rozhovoroch s americkými a európskymi vyslancami v katarskej Dauhe, na ktorých varoval, že sankcie Západu voči Talibanu ohrozujú bezpečnosť v Afganistane v podobe jej ďalšieho narušenia. "Povedali sme medzinárodnému spoločenstvu o dôležitosti viesť dialóg so súčasnou vládou Talibanu. V skutočnosti sú uznanie a rozhovory dve rôzne veci," povedal Čavušoglu po schôdzke s Muttakím, ktorá sa v Ankare konala za zatvorenými dverami.

Hovorili aj o vlne migrantov

Podľa Čavušogla by sa malo predísť kolapsu afganskej ekonomiky. "Aj preto sme vyslovili názor, že krajiny, ktoré zmrazili účty Afganistanu v zahraničí, by mali konať pružnejšie, aby bolo možné vyplácať mzdy," dodal. Svetová banka pozastavila finančnú pomoc Afganistanu po tom, ako sa v krajine v auguste moci chopil Taliban.

Témou stretnutia bola okrem iného aj migrácia. Vedúci predstavitelia Talibanu podľa Čavušogla uviedli, že urobia všetko, čo je v ich silách, aby pomohli afganským migrantom v Turecku, ktorí sa chcú vrátiť domov. Obe strany podľa jeho slov diskutovali o tom, ako zabrániť ďalšej "vlne migrantov". Turecko sa snaží využiť svoju pozíciu jedinej krajiny NATO s väčšinovo moslimským obyvateľstvom na zabezpečenie väčšej úlohy v Afganistane po stiahnutí amerických jednotiek.

Taliban však ponuku Ankary ponechať tureckým vojakom zaistenie bezpečnosti letiska v Kábule oficiálne odmietol a strany v rámci svojho doterajšieho rokovania na najvyššej úrovni v tejto záležitosti nedosiahli zjavný pokrok. Čavušoglu uviedol, že Muttakímu opäť potvrdil, že zaistenie bezpečnosti kábulského letiska je životne dôležité, než sa budú môcť obnoviť pravidelné lety. Zároveň dodal, že vyzval Taliban, aby dievčatám poskytol prístup k vzdelaniu a umožnil ženám vrátiť sa do práce. Muttakí sa k štvrtkovému stretnutiu v Ankare nevyjadril.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá