Európsky parlament oznámil kandidátov na Sacharovovu cenu, získať ju môže aj Navaľnyj

Európsky parlament oznámil kandidátov na Sacharovovu cenu, získať ju môže aj Navaľnyj
Zdroj foto: TASR/AP
Európsky parlament vo štvrtok oznámil užší zoznam kandidátov na Sacharovovu cenu za slobodu myslenia v roku 2021. Tohoročné ocenenie môže získať ruský väznený opozičný politik Alexej Navaľnyj, skupina afganských žien bojujúcich za ľudské práva a uväznená bolívijská politička Jeanine Áňezová.

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia s hodnotou 50 000 eur udeľuje Európsky parlament od roku 1988 jednotlivcom alebo organizáciám, ktoré mimoriadne prispeli k boju za ľudské práva vo svete. Minulý rok túto cenu udelili demokratickej opozícii v Bielorusku. Tohoročného víťaza oznámi Konferencia predsedov Európskeho parlamentu na budúci týždeň 21. 10. počas plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční 15. decembra rovnako na plenárke Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Ruského protikorupčného aktivistu Navaľného navrhla na Sacharovovu cenu politická frakcia Európskej ľudovej strany a za Áňezovú, ktorá bola dočasnou prezidentkou Bolívie po odhalení údajných korupčných káuz a odstúpení jej predchodcu v prezidentskom úrade Eva Moralesa, zalobovala skupina Európskych konzervatívcov a reformistov. Áňezová je vo väzení od marca 2020 pre obvinenia z terorizmu, rebélie a sprisahania. Jej prívrženci ju vnímajú ako symbol represií voči disidentom, zlyhania spravodlivého súdneho procesu a porušenia zásad právneho štátu.

Európsky parlament vo svojom oficiálnom vyhlásení uviedol, že skupina 11 afganských žien bola nominovaná za svoj odvážny boj za rovnosť a ľudské práva. Medzi nimi sú Šaharzád Ákbarová, vedúca Afganskej nezávislej komisie pre ľudské práva, a Anísa Šahídová, novinárka prvej afganskej 24-hodinovej spravodajskej stanice TOLOnews.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá