V Kolumbii majú starosti s premnoženými hrochmi, ktoré priviezol Escobar

V Kolumbii majú starosti s premnoženými hrochmi, ktoré priviezol Escobar
Zdroj foto: TASR/AP
Kolumbijské úrady museli sterilizovať desiatky hrochov, ktoré do krajiny priviezol drogový boss Pablo Escobar. Hrochy sú v Kolumbii nepôvodným druhom a úrady sa už dlhší čas snažia regulovať ich počet, uviedla agentúra EFE. V oblasti rieky Magdalena ich teraz žije asi 80, bez zásahu by sa podľa odborníkov v najbližších dvadsiatich rokoch ich počet zvýšil až na 1500.

Pomohli Američania

Kolumbijské úrady použili na sterilizáciu liek GonaCon, ktorý dostali darom od amerického ministerstva poľnohospodárstva. Liek podali 24 hrochom, ďalších 11 z nich vykastrovali chirurgicky. Sterilizácia pomocou lieku je však menej nákladná a logisticky menej komplikovaná.

V 80. rokoch minulého storočia priviezol do Kolumbie narkobarón Escobar jedného samca a tri samice hrochov. Keď drogového bossa v roku 1993 polícia zastrelila, prešli hrochy do starostlivosti kolumbijskej zoologickej záhrady. Kvôli ťažkostiam s prepravou však zvieratá zostali v areáli Escobarovej vily, z ktorej unikli do voľnej prírody.

Hrochom sa výborne darí

Hrochy sa usadili na brehoch rieky Magdalena. Výborne sa im tam darí, pretože v Kolumbii nemajú prirodzených nepriateľov ako v Afrike, kde žijú vo voľnej prírode.

"Musíme chrániť ekosystém v rieke Magdalena, naše pôvodné druhy a kontrolovať populáciu hrochov," uviedol ekológ David Echeverri, ktorý sa na sterilizácii hrochov podieľa.

Pre časť obyvateľov v oblasti, kde hrochy žijú, sa zvieratá stali svojskými maskotmi. Keď v roku 2009 úrady nechali utratiť jedného z Escobarových hrochov, vyvolalo to taký odpor, že úrady s lovom nepokračovali.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá