Tak takto?!: Dedičstva po Mečiarovi sa nikto zo súčasných aktívnych politikov zbaviť nechce

Tak takto?!: Dedičstva po Mečiarovi sa nikto zo súčasných aktívnych politikov zbaviť nechce
Zdroj foto: TASR/Radovan Stoklasa
ilustračné foto
Jeden volebný obvod je dedičstvom ešte z čias Vladimíra Mečiara. Práve tento systém konzervuje pri moci politikov v straníckych centrálach a odsúva na okraj zástupcov z regiónov. Strany, ktoré nemajú silné regionálne štruktúry, sa riadia oveľa ľahšie, aj keď ich fungovanie potom viac môže pripomínať eseróčku, než stranu.

Víkendové české parlamentné voľby veľmi názorne ilustrujú praktický rozdiel medzi našim jedným volebným obvodom a českým systémom štrnástich volebných obvodov, ktoré kopírujú trinásť krajov plus hlavné mesto Prahu. Počty reálne získaných preferenčných hlasov tak vystavili vizitku lídrom strán a ukázali ich skutočný "výtlak". 

V slovenskom parlamente sedia poslanci so stovkami preferenčných krúžkov, ktoré nezískali preto, že ich volili v ich regiónoch, ale preto, že ich strana umiestnila na kandidátku.

Aký je dôsledok jedného volebného obvodu pre regióny? Mala by na Slovensku šance uspieť strana typu českého STANu poskladaná z výrazných starostov? Dokázalo by to priniesť reálnu zmenu reálnej politiky a väčšiu zodpovednosť politikov? O téme bude dnes hovoriť v relácii Tak takto?! Anka Žitná so svojím hosťom, riaditeľom kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Michalom Kaliňákom.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá